Με νίκες προχώρησαν Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Παρί και Τσέλσι

Ο Μοράτα ισοφάρισε για τους μπλε του Αντόνιο Κόντε

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 τη Σπόρτινγκ στη Λισσαβόνα, αλλά η φάση του αγώνα ανήκει σε έναν νεαρό θαυμαστή του Λιονέλ Μέσι.

Ο φίλος της Μπαρτσελόνα ξέφυγε από την επίβλεψη των ανδρών ασφαλείας και βρέθηκε στο χορτάρι, τρέχοντας προς το μέρος του αρχηγού των «μπλαουγκράνα». Κατάφερε να τον αγκαλιάσει και ν' ανταλλάξουν λίγες κουβέντες, ενώ, προτού απομακρυνθεί, του φίλησε το πόδι! Ο νεαρός αποχώρησε χωρίς προβλήματα και ο αγώνα συνεχίστηκε. Η Μπλαουγκράνα πήρε τη νίκη με  αυτογκόλ του Κοάτες στο 49ο λεπτό του αγώνα.

Επιβλητική η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-0 της Μπάγερ Μονάχου. Στο 2΄ ο Άλβες άνοιξε το σκορ, ενώ στο 31΄ ο Καβάνι πέτυχε το δεύτερο γκολ των Γάλλων. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Νεϊμάρ στο 63΄.

Με πρωταγωνιστή τον Λουκάκου που πέτυχε δυο γκολ η Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 4-1 στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ.

Τα άλλα δυο γκολ της ομάδα του Mourinho πέτυχαν ο Μαρσιάλ με πέναλτι και ο Μιχταριάν.

Με γκολ του Μπατσουαγί στο τέταρτο  λεπτό των καθυστερήσεων η Τσέλσι νίκησε 2-1 στη Μαδρίτη την Ατλέτικο.

Οι Ισπανοί είχαν προηγηθεί στο 40 με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Γκριεζμάν, ενώ στο 60΄ ο Μοράτα ισοφάρισε για τους μπλε του Αντόνιο Κόντε.