Στα ημιτελικά του Κυπέλλου με… αγγαρεία ο Ολυμπιακός

1-1 στην Τρίπολη στον επαναληπτικό του 5-0

Τυπικό χαρακτήρα είχε το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον Αστέρα Τρίπολης για το Κύπελλο Ελλάδος, αφού οι ερυθρόλευκοι στον πρώτο αγώνα είχαν επικρατήσει με 5-0.

Ο Αστέρας μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί στο 20’ με τον Ιγκλέσιας, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε και άλλο ένα γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε τους ρυθμούς στο β’ ημίχρονο και κατάφερε στο 54’ να ισοφαρίσει με τον Ντα Κόστα.

Στο υπόλοιπο παιχνίδι είχαν ευκαιρίες και οι δύο ομάδες, ενώ στο 86’ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Ντουντού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πάντως, και ο Ολυμπιακός έχει παράπονα από τη διαιτησία καθώς δεν δόθηκε πέναλτι στον Ντα Κόστα λίγο πριν τη λήξη του αγώνα