Προκρίθηκε με… «εξάρα» η Μπάγερν - άνετα η Μπαρτσελόνα

Τι έγινε στα παιχνίδια με Πόρτο και Παρί για το Champions League

«Σαρώνοντας» την Πόρτο με 6 - 1 πέρασε στους ημιτελικούς του Champions League η Μπάγερν, ενώ η Μπαρτσελόνα με 2 - 0 επί της Παρί Σεν Ζερμέν, έκανε την πρόκρισή της… τυπική διαδικασία.

Σήμερα, γίνονται οι ρεβάνς Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο και Μονακό – Γιουβέντους.

Μπάγερν - Πόρτο: 6 - 1

Πέντε γκολ μέσα σε 24 λεπτά έβαλαν οι Βαυαροί στο «Αλιάντς Αρένα», διαγράφοντας μονομιάς την ήττα με 3 - 1 στον πρώτο αγώνα, αλλά και αφήνοντας τους πάντες με το στόμα ανοικτό.

Οι απουσίες των Ρόμπεν, Ριμπερί αποδείχθηκαν αμελητέες, μπροστά τις αντίστοιχες των Σάντρο και Ντανίλο, με την Πόρτο να γίνεται απλά.. «θύμα» της Μπάγερν.

Αλκαντάρα (14’), Μπόατενγκ (21’), Λεβαντόφσκι (27’, 40’) και Μίλερ (36’) ήταν οι σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το τελικό σκορ «έγραψε» ο Αλόνσο στο 88’. Το γκολ της τιμής για την Πόρτο σημείωσε ο Τζάκσον Μαρτίνες, στο 73’.

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΓΕΡΝ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Ραφίνια (72΄ Ρόντε), Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λαμ, Μπαντστούμπερ, Αλόνσο, Τιάγκο Αλκάνταρα (90΄ Ντάντε), Γκέτσε (86΄ Βάιζερ), Λεβαντόφσκι, Μίλερ

ΠΟΡΤΟ (Χουλέν Λοπετέγκι): Φαμπιάνο, Μάρτινς Ιντι, Μαϊκόν, Μαρκάνο, Ρέγες (35΄ Ρικάρντο), Κασεμίρο, Μπραχίμι (67΄ Εβάντρο), Ερέρα, Τόρες, Κουαρέσμα (46΄ Ρούμπεν Νέβες), Τζάκσον Μαρτίνες

Μπαρτσελόνα - Παρί Σεν Ζερμέν: 2 - 0

Καθαρά τυπικό φαίνεται πως ήταν για την Μπαρτσελόνα να προκριθεί, καθώς, μετά τη νίκη με 1 - 3 στο Παρίσι, πήρε το «εισιτήριο» με 2 - 0 μέσα στο «Κ��μπ Νου».

Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο (14’, 34’), ο οποίος πλέον μετράει 30 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις.

Αυτή ήταν ήταν η 33η νίκη στους τελευταίους 37 αγώνες για την ισπανική ομάδα, η «φονική» επιθετική τριπλέτα της οποίας (Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες) κοντεύει να φτάσει τα 100 γκολ!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Λουϊς Ενρίκε): Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μασεράνο, Ζόρντι Αλμπα, Ντάνιελ Αλβες, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (55΄ Σέρχι Ρομπέρτο), Ινιέστα (46΄ Τσάβι), Σουάρες (75΄ Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Νταβίντ Λουϊς, Μαρκίνιος, Μάξουελ, Φαν ντερ Βιλ, Καμπάιγ (66΄ Λούκας Μόουρα), Ματουϊντί (80΄ Ραμπιό), Βεράτι, Παστόρε, Καβάνι (80΄ Λαβέτσι), Ιμπραϊμοβιτς