Μπάσκετ: Σήκωσε το Κύπελλο ο Πρωτέας Βούλας!

Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 52-50

Η σούπερ «βόμβα» κόντρα στον Παναθηναϊκό ήταν το ορεκτικό! Γιατί ο Πρωτέας Βούλας… κέρασε το κυρίως πιάτο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 52-50, χάρη σε λέι απ της Μαγαλιού (που αναδείχθηκε και MVP) 2,5’’ πριν το τέλος και κατέκτησε το τρόπαιο, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο το… θαύμα!

Οι νέες πλέον Κυπελλούχες μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 18-13 στην πρώτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ο Πρωτέας το επωφελήθηκ�� στο έπακρον και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-26. Στην συνέχεια ο «Δικέφαλος του βορρά» ροκάνισε την διαφορά πλησιάζοντας στους έξι πόντους, δέκα λεπτά πριν το φινάλε (35-41).

Η αντεπίθεση των «ασπρόμαυρων» συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να «τρέξουν» σερί 13-0 και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 50-46. Οι πρωτοπόρες της Α2 δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Κι αυτό γιατί ισοφάρισαν σε 50-50 με τρίποντο της Δασκαλοπούλου, 45’’ πριν το τέλος, ενώ το νικητήριο καλάθι πέτυχε η MVP, Μαγαλιού με λέι απ, 2.5’’ πριν το τέλος, χαρίζοντας ουσιαστικά με 52-50 το τρόπαιο στην ομάδα της!

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-34, 35-41, 50-52

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Δεσλής-Τζαφλέρης
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Σταμολάμπρου 12(1), Αυτζή 5(1), Σπανίδου 11(1), Γιαννοπούλου 6, Βασιλειάδου 14(1), Ντεσρός 2.
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δασκαλοπούλου 14(2), Μαγαλιού 15(2), Μπαρμπερίδου 3(1), Παυλοπούλου 1, Φασούλα 2, Νικολοπούλου 8, Στυλιάρα, Βλάχου 9, Τετενέ.