Ψυχρολουσία για τον Ολυμπιακό: έχασε 3 – 0 από την Λεβάντε

Με το αριστερό μπήκε στη φάση των «32» του Europa League

πρώτη ανάρτηση: 14-02-2013, 19:40

Με 3 - 0 έχασε από την Λεβάντε ο Ολυμπιακός, στο πρώτο του παιχνίδι για την φάση των «32» του Europa League.

Οι γηπεδούχοι νίκησαν με γκολ των Ρίος (10'), Μπαρκέρο (40' πεν.) και Μάρτινς (56'), ενώ η ελληνική ομάδα ατύχησε στο 59' όταν ο Μανωλάς με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και στο 87', όταν ο Τζιμπούρ με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Πλέον, τα βλέμματα στρέφονται στη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης», στις 21 Φεβρουαρίου.

Το φιλμ του αγώνα

19:40: ο τεχνικός του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε 4 - 2 - 3 - 1 κ αι έκανε την έκπληξη με τον Βλαχοδήμο στην αρχική 11άδα, ενώ περίπου 1.200 Έλληνες, ο Βαγγέλης Μαρινάκης και ο Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκονται στις εξέδρες του «Ciutat de Valencia»

19:56: οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

20:00 έναρξη του αγώνα με τον Ολυμπιακό στη σέντρα

ΓΚΟΛ για την Λεβάντε: στο 10ο λεπτό, ο Ρίος ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους

Άστοχο πέναλτι: στο 30' ο Μάρτινς πέταξε την ευκαιρία για την Λεβάντε, καθώς ο Μέγιερι έπεσε αριστερά, αυτός ��ημάδεψε δεξιά και έστειλε την μπάλα... άουτ!

ΓΚΟΛ για την Λεβάντε: ο Μπαρκέρο γράφει το 2 - 0 για τη Λεβάντε.

20:48: Ημίχρονο στον αγώνα

21:03: έναρξη β' μέρους

21:08: μικρή διακοπή στο παιχνίδι, μετά από σύγκρουση Μασάντο - Μάρτινς, με τους δύο παίκτες να έχουν χτυπήσει.

ΓΚΟΛ για την Λεβάντε: μετά από λάθος πάσ�� των παικτών του Ολυμπιακού, ο Μάρτινς πλάσαρε και έκανε το 3 - 0.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: στο 59', σε εκτέλεση κόρνερ, ο Μανωλάς πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: στο 88' ο Τζιμπούρ μπήκε στην περιοχή της Λεβάντε, έκανε συρτό σουτ και σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: ξαφνικό σουτ του Μανιάτη στις καθυστερήσεις, με τον Νάβας να διώχνει σε κόρνερ.

Ακυρωθέν γκολ για την Λεβάντε: λίγο πριν λήξει ο αγώνας, ο βοηθός ακύρωσε γκολ της Λεβάντε μετά από κόρνερ, αφού στην εκτέλεση η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λεβάντε (Χουάν Ιγκνάθιο Μαρτίνεθ): Νάβας, Ναβάρο, Ρόντας, Χουανφράν, Πέδρο Λόπεθ, Μπαρκέρο, Ιμπόρα, Ρίος, Ντιόπ, Ρούμπν Γκαρθία, Μάρτινς

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Μανιάτης, Κοντρέρας, Μανωλάς, Χολέβας, Μοντέστο, Φέισα, Μασάντο, Αμπντούν, Βλαχοδήμος, Τζιμπούρ.

Διαιτητής: Μάνουελ Γκρέφε (Γερμανός)