Πρώτος τερμάτισε ο Κενυάτης Ράιμοντ Μπετ στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο

Από την αφρικανική χώρα η πρώτη πεντάδα

Πρώτη ανάρτηση 11:13
Ο Ράιμοντ Μπετ τερμάτισε πρώτος στο Παναθηναϊκό Στάδιο, καταχειροκροτούμενος με χρόνο 2:11:35! Ο 28χρονος αθλητής βελτίωσε την ατομική επίδοση του,β σημειώνοντας ρεκόρ αγώνα, και καταρρίπτοντας τον χρόνο του περσινού νικητή , Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ με 2:11.39.
Πριν από δύο χρόνια ο Μπετ είχε πάρει την πρώτη θέση στην επέτειο των 2.500 ετών από τη Μάχη του Μαραθώνα. Είχε υποσχεθεί πως θα επέστρεφε στην κλασική διαδρομή. Ήταν ��αρών στην Ελλάδα το 2011 και φέτος επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητών. Πραγματοποίησε τον τέταρτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών στην κλασική διαδρομή.
"Όλα πήγαν καλά. Ο καιρός ήταν υπέροχος. Ο αγώνας ήταν δύσκολος με πολύ υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού. Αν είμαι καλά, θα επιστρέψω να αγωνιστώ και του χρόνου γιατί απολαμβάνω την υποστήριξη του κόσμου", δήλωσε ο φετινός νικητής μαραθωνοδρόμος.
Ο Κοσγκέι είναι δεύτερος με χρόνο 2:11.35 και τρίτος ο Κιρούι με χρόνο με χρόνο 2:13.31.
Τέταρτος είναι ο Κίπκοριρ και πέμπτος ο Μπίγοτ. Η πρώτη 5άδα είναι Κενυάτες!