Στίβος: Έσπασε… τα κοντέρ ο Λυκούργος Τσάκωνας στην Ρώμη

Ο σπρίντερ έγινε ο 2ος καλύτερος Έλληνας όλων των εποχών

Έσπασε τα... κοντέρ ο Λυκούργος Τσάκωνας στο Diamond League της Ρώμης, αφού ήταν ο νικητής της κούρσας των 200 μ. με 20.09.

Ο Έλληνας σπρίντερ βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και η εν λόγω επίδοση τον κάνει τον 2ο καλύτερο Έλληνα όλων των εποχών στο αγώνισμα (πίσω από το 19.85 του Κεντέρη το 2002), ενώ πέτυχε και την 5η καλύτερη επίδοση φέτος στον κόσμο.

Ο αθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους του, αφού ακόμη και ο πρωταθλητής Ευρώπης Κριστόφ Λεμέτρ, δεν κατάφερε να τον σταματήσει και τερμάτισε δεύτερος με 20.28, μπροστά από τον εξίσου δυνατό Βρετανό Χάρι Ανταμς (20.32).

Aυτή η εμφάνιση του Λυκούργου Τσάκωνα ήταν αναμφίβολα μια από τις σημαντικότερες της καριέρας του και δείχνει πως τη φετινή χρονιά είναι σε θέση να διαδραματίσει ουσιαστικό ρόλο στην απόσταση όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά ακόμη και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Πεκίνου, διοργάνωση για την οποία έπιασε και τυπικά το όριο.