Στον τελικό ο Θρύλος: Λύγισε την ΤΣΣΚΑ με ΕΠΙΚΗ εμφάνιση!

Nίκησε με τρομερή ανατροπή 70-68 - Πρ. δημοσίευση: 18.52

Αυτή η ομάδα έχει μάθει να παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Το είχε πει ο Βασίλης Σπανούλης στο star.gr πριν τον μεγάλο ημιτελικό, το έδειξε (για μία ακόμη φορά) μέσα στο γήπεδο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ ως αουτσάιντερ και όταν βρέθηκε λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στο -9, πολλοί πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Όχι όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και ειδικά ο ηγέτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος –αν και δεν είχε φανεί καθόλου στο γήπεδο μέχρι το 4ο δεκάλεπτο- πήρε τους ερυθρόλευκους από το χέρι και τους οδήγησε σε μια επική ανατροπή!

Πηγαίνοντας οι ομάδες καλάθι-καλάθι στο σκορ ως το τέλος, η ΤΣΣΚΑ ήταν πίσω με 70-68 και είχε 7 δευτερόλεπτα για επίθεση.

Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού δεν άφησε τους Ρώσους να εκδηλώσουν επίθεση και η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες, το τιμ και τους οπαδούς του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν σαν τρελοί την πρόκριση στον τελικό του Final Four!

O Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσ��ι την Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό, ελπίζοντας για το 4ο αστέρι

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-17, 36-35, 51-47, 68-70.