Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός: 2-2 με Ντνίπρο και αποκλεισμός

Για ακόμη ένα παιχνίδι η άμυνα έκανε «φθηνά» λάθη

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να πιστεύει στην ανατροπή και μάλιστα ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ με τον Κώστα Μήτρογλου μόλις στο 14’.

Παίζοντας με πάθος, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να πετύχει το 2-0, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

Ωστόσο, 8 λεπτά μετά ήρθε η ψυχρολουσία και το 1-1 με τον Φεντορτσούκ και ο Ολυμπιακός, που χρειαζόταν άλλα τρία γκολ, «πάγωσε».

Στο β’ ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι μπήκαν κάπως αφυπνισμένοι και προσπάθησαν να βγουν μπροστά τουλάχιστον για τη νίκη. Ωστόσο, η αποβολή του Μιλιβόγεβιτς στο 51’ για σκληρό μαρκάρισμα έκανε τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα.

Τελικά το 2-1 έγινε στο 89’ με πέναλτι του Ντομίνγκες, ωστόσο τα λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού, που για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πολλά και «φθηνά», στέρησαν τη νίκη καθώς ο Κάλινιτς στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-2.

Στο τέλος του αγώνα ακούστηκαν αποδοκιμασίες από του�� φιλάθλους του Ολυμπιακού που φώναζαν «εεεε, οοο, αλλιώς ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό».

Σημειώνεται ότι η Ντνίπρο προκρίνεται για πρώτη φορά στους 16 τους Γιουρόπα Λιγκ.