Κύπελλο Ελλάδας: Χαμόγελα για Αστέρα, Πλατανιά, Βέροια και Ξάνθη

Δείτε τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων

Η πρώτη αγωνιστική στη β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας συνεχίζεται και πολλά ματς έχουν ήδη ολοκληρωθεί.

Ειδικότερα, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον Αιγινιακό με 4-1, στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου.

Ο Αιγινιακός προηγήθηκε στο 28΄ με τον Πέντα, αλλά ο Αστέρας έφτασε γρήγορα στο 1-1 με πέναλτι του Μπαράλες στο 32'. Λίγα λεπτά αργότερα ο Τσοκάνης έκανε το 1-2, ενώ στη συνέχεια ο Γιαννιώτας με δύο δικά του τέρματα (71’ και 78’) έκανε το 4-1.

Στον 4ο όμιλο ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Γαζώρου. Η ομάδα των Χανίων προηγήθηκε στο 28΄με τον Μιλούνοβιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τον Πάλλα στο 51. Το προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έδωσε στο 67΄ ο Ναζλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ζαραδούκας στο 89΄.

Στον 6ο όμιλο η Βέροια διέσυρε στην Ημαθία 4-1 την Ερμιονίδα. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντουμίτρου (16`, 28`), ενώ σκόραραν και οι Κάμπορα (69`), Γεωργιάδης (76`). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει προσωρινά στο 72ο λεπτό με τον Βλαχόπουλο.

Ο Ράνος χάρισε στο 81’ την νίκη στην Ξάνθη, η οποία επιβλήθηκε της Νίκης Βόλου με 1-0.

Στη Ζάκυνθο, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την τοπική ομάδα, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου (68' Βαρέλα - 45' Μακρής).

Ισόπαλο 1-1 (19' Μανούσος - 43' Μιλουτίνοβιτς) έληξε και το ματς ανάμεσα στην Καλλονή και τον Τύρναβο στη Μυτιλήνη για τον 7ο όμιλο.