Έχασε το αήττητο στο Μουντιάλ η γαλανόλευκη!

Ήττα με 3 – 1 από τη Βοσνία. Λιγοστές οι ελπίδες για πρώτη θέση στον όμιλο

πρώτη ανάρτηση: 22-03-2013, 21:10

Στη Βοσνία «σκόνταψε» το αήττητο της Εθνικής μας στα προκριματικά του Μουντιάλ: η γαλανόλευκη αγαπημένη έχασε με 3 – 1 και πλέον έχει ελάχιστες ελπίδες για την πρώτη θέση του 7ου ομίλου, οπότε θα «κυνηγήσει» τη δεύτερη θέση μέσω των μπαράζ.

Οι αντίπαλοί μας κέρδισαν χάρη στον Τζέκο, ��ου πέτυχε δύο από τα τρία τέρματά τους με κεφαλιές στο 29ο και το 53ο λεπτό, ενώ το άλλο γκολ σημείωσε ο Ιμπίσεβιτς στο 36.

Η άμυνα φαίνεται πως «πονοκεφάλιασε» τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος, οι οποίοι κατάφερα να μειώσουν την διαφορά με το γκολ του Γκέκα λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Τα καλά νέα για την Εθνική μας ήρθαν από αλλού: η Λιθουανία πήρε μόνο ένα βαθμό, αφού ήρθε ισόπαλη (1 – 1) με τη Σλοβακία. Πλέον, η Ελλάδα βρίσκεται 3 βαθμούς πίσω από την Βοσνία η οποία υπερτερεί και σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο πρώτος προκρίνεται απευθείας στα τελικά του Μουντιάλ, ενώ οι οκτώ καλύτεροι δεύτεροι παίζουν μπαράζ για τα τέσσερα τελευταία «εισιτήρια» .

Το φιλμ του αγώνα

21:44: σε μια απαράδεκτη ενέργεια, οι Βόσνιοι οπαδοί γιουχάρουν τη στιγμή της ανάκρουσης του ελληνικού εθνικού ύμνου

21:48: το παιχνίδι άρχισε

Ευκαιρία για τη Βοσνία: στο 6ο λεπτό, ο Βράνιες πήρε καρφωτή κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Καρνέζης έδιωξε σωτήρια πάνω στη γραμμή

ΓΚΟΛ για τη Βοσνία: στο 29', ο Μισίμοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τζέκο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Καρνέζη

ΓΚΟΛ για τη Βοσνία: στο 36', ο Καρνέζης έδιωξε στην εκτέλεση του Μισίμοβιτς, αλλά η άμυνα αδράνησε: η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Τοροσίδη και στρώθηκε στον Ιμπίσεβιτς που έκανε το 2 - 0

22:34: ημίχρονο

22:52: έναρξη β' μέρους

ΓΚΟΛ για τη Βοσνία: στο 53', εκτέλεση φάουλ του Μισίμοβιτς, ο Τζέκο σηκώθηκε ψηλά και πήρε την κεφαλιά που κατέληξε στα δίχτυα

ΓΚΟΛ για την Ελλάδα: στο 90ο λεπτό, ωραία ενέργεια του Σαμαρά από τα αριστερά, με τον Γκέκα να μειώνει σε 3 - 1

Οι αρχικές συνθέσεις

Βοσνία (Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Βράνιες, Μούιτζα, Ζουκάνοβιτς, Λούλιτς, Ζαχίροβιτς, Μεντούγιανιν, Μισίμοβιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Τζαβέλας, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Χολέμπας, Σαμαράς