Εκπλήξεις και ανατροπές από Ντόρτμουντ και Ζίλινα

Δείτε τα αποτελέσματα που σημειώθηκαν στους πρώτους αγώνες των play off του Europa League

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία των κυπέλλων Ευρώπης πέτυχε η Ντόρτμουντ. Χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στη αρχική σύνθεσή της, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 μετά από 22 λεπτά εναντίον της νορβηγικής Οντ.

Ο Έλληνας αμυντικός μπήκε στο ημίχρονο με το σκορ στο 3-1, συμμάζεψε την άμυνα και η ομάδα του Τόμας Τούχελ έφυγε νικήτρια με 4-3 από τη Νορβηγία, ενώ είχε και δύο δοκάρια στο β΄ ημίχρονο.

Επική, ωστόσο, ήταν και η ανατροπή της Ζίλινα από 0-2, 3-2 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, την ομάδα που πριν από μία εβδομάδα διάσυρε τη Μπαρτσελόνα. Βέβαια, οι Βάσκοι έχουν τη ρεβάνς στο νέο «Σαν Μαμές» και δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση.

Στους πρώτους αγώνες των play off του Europa League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)-Μπρόντμπι (Δανία) 5-0

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 0-1

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 0-0

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 2-0

Άστρα Τζιούρτζιου (Ρουμανία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία) 3-2

Αγιαξ (Ολλανδία)-Γιάμπλονετς (Τσεχία) 1-0

FC Κράσνονταρ (Ρωσία)-Ελσίνκι (Φινλανδία) 5-1

Μόλντε (Νορβηγία)-Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) 2-0