Κυπελλούχος για 27η φορά ο Ολυμπιακός!

Κέρδισε 3 - 1 την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ

​Με 3 – 1επί της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός κατέκτησε το βράδυ του Σαββάτου το 27ο Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του, την ώρα που οι Ακρίτες έκαναν την παρθενική τους εμφάνιση ως φιναλίστ του θεσμού.

Το γκολ του Χάρα στο 45', έπειτα από λάθος του ��πέρτου, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ ο Ντομίνγκες έκανε το 2 - 0 στο 63' και ο Φορτούνης τριπλασίασε τα τέρματα, με εκτέλεση φάουλ στο 80’.

Η Ξάνθη πέτυχε το γκολ της τιμής στο 87ο λεπτό, με τον Καπετάνο, ενώ είχε δύο χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 69’ σημειώθηκε συμπλοκή παικτών που έληξε με τρεις κίτρινες (Μποτία, Ρομπέρτο, Καπετάνος), ενώ MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Αλεχάντρο Τσόρι Ντομίνγκες.

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Σιόβας (84΄ Κασάμι), Μποτία, Μαζουακού, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Ντοσεβί, Φουστέρ (65΄ Φορτούνης), Ντομίνγκες (78΄ Μήτρογλου), Χάρα

ΞΑΝΘΗ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος (78΄ Μπαξεβανίδης), Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Ομπόντο (79΄ Βάλτερ), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (66΄ Καπετάνος), Κλέιτον, Γούτας, Καρυπίδης