Πρώτη ήττα της Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ

Έχασε με 81 - 72 από την Ιταλία

Για πρώτη φορά έχασε στο Ευρωμπάσκετ η Ελλάδα, που γνώρισε την ήττα με 81 – 72 από την Ιταλία.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, η Εθνική μας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, στο ημίχρονο η Ελλάδα πέτυχε την μεγαλύτερη διαφορά (33 – 27).

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, όμως, αποδείχθηκε καταστροφή: οι διεθνείς μας φαίνεται πως έπαθαν «μπλακ – άουτ» από την ευστοχία των Ιταλών από τα 6.75μ. και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 63 – 57.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα δεν στά��ηκε αρκετή, παρά το ότι το σκορ ήρθε στο 70 – 70 περίπου 5 λεπτά πριν από την λήξη. Η Ελλάδα έμεινε επί 2 λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 74 – 70 και πέτυχαν τη νίκη.

Πλέον, η Ελλάδα θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στο ματς της Δευτέρας, κόντρα στην Φινλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 16 - 16, 38 - 36, 56 - 63, 72 - 81