Ευρωλίγκα: Σήμερα ο δύσκολος αγώνας του Παναθηναϊκού με την Ολίμπια

Επιδιώκει πάσει θυσία τη νίκη για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλο

Τη δεύτερη του νίκη στον Α΄ όμιλο για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας θα επιδιώξει απόψε (στις 21:30) ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ολίμπια Λιουμπλιάνας, στη Σλοβενία.​

Οι δύο ομάδες μετρούν από μία νίκη και μία ήττα στο ξεκίνημα τους στη διοργάνωση, με τους «πράσινους» να προέρχονται από την ήττα στο μεγάλο ντέρμπι της Α1 από τον Ολυμπιακό. Ο αγώνας καθόλου εύκολος δεν θα είναι για τους "πράσινους", αφού οι Σλοβένοι παρουσιάζονται φέτος αρκετά ενισχυμένοι και ιδιαίτερα μέσα στην έδρα τους.

Στην τελευταία αναμέτρηση του Παναθηναϊκού επί σλοβενικού εδάφους, την περίοδο 2010/2011, η Ολίμπια είχε επικρατήσει 85-84, μετά από ένα ματς θρίλερ που είχε κριθεί στην παράταση, ενώ στην Αθήνα οι «πράσινοι» επικράτησαν 95-88.
Η ελληνική ομάδα επιδιώκει τη νίκη για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για την κατάκτηση της 1ης θέσης στον όμιλο και στην προσπάθ��ιά της αυτή δεν αντιμετωπίζει κανένα αγωνιστικό πρόβλημα.