Ισοπαλία ελπίδας για τον Παναθηναϊκό στο Εuropa League

1 - 1 με την Λάτσιο

πρώτη ανάρτηση: 25-10-2012, 19:52

Ισόπαλοι με 1 - 1 ήρθαν ο Παναθηναϊκός και η Λάτσιο, στον μεταξύ τους αγώνα στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική του Europa League.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με απίστευτο αυτογκόλ του Σεϊταρίδη στο 25ο λεπτό!

Με τον Ζεσουάλδο Φερέιρα να τολμά και να ρισκάρει παρά το ότι η ομάδα ήταν πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 90’, οπότε και ο Τοτσέ «έγραψε» το 1 – 1.

«Δεν θα κάνω κανένα σχόλιο σχετικά με το αυτογκόλ. Είναι πράγματα που συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο και ελπίζω να μην "σκοτώσετε" τον συγκεκριμένο παίκτη. Και όταν λέω μερικές φορές ότι έχουμ�� ατυχία, θα έλεγα ότι και αυτές οι στιγμές είναι έλλειψη τύχης», δήλωσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού μετά τον αγώνα, προσθέτοντας πως του μένει μια ξηρή γεύση από το ματς λόγω του ότι ο Παναθηναϊκός δεν κέρδισε λόγω κάποιων λεπτομερειών.

Πριν και μετά τον αγώνα, σημειώθηκαν μικρής έκτασης επεισόδια μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων.

Το φιλμ του αγώνα

20:00: ο αγώνας άρχισε.

Στο 2΄η Λάτσιο απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού, με τον Καρνέζη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 12ο λεπτό ο Μάουρι σούταρε από τα αριστερά αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε η Λάτσιο και στο 18ο λεπτό, όταν ο Ντίας «έπιασε» καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

1 - 0 η Λάτσιο: στο 25ο λεπτό τραγικό λάθος του Σεϊταρίδη, ο οποίος δέχτηκε τη μπάλα από τον Καρνέζη -που είχε βγει από τα καρέ του για να διώξει- και την έστειλε ξανά προς το τέρμα βάζοντας αυτογκόλ!

20:49: Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

21:04: έναρξη Β’ ημιχρόνου.

ΟΛΙΓΟΛΕΠΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ: στο 54ο λεπτό ο διαιτητής διακόπτει την αναμέτρηση, καθώς στον αγωνιστικό χώρο η ατμόσφαιρα έχει γίνει αποπνικτική από δακρυγόνα που έπεσαν έξω από το γήπεδο για να διαλυθούν ομάδες οπαδών που συνεπλάκησαν.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 72', σε άστοχο σουτ του Κουίνσι από καλή θέση.

Στο 80' κι άλλη τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Τοτσέ παραπάτησε.

1 - 1 ο Παναθηναϊκός: στο 90' ��ο Βιτόλο έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, οι αμυντικοί της Λάτσιο δεν έδιωξαν, ο Τοτσέ βρέθηκε με τη μπάλα και με κοντινό πλασέ σκόραρε!

22:00: Λήξη του αγώνα.

Οι αρχικές συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζη, Σπυρόπουλο, Σεϊταρίδη, Πίντο, Βελάσκες, Βιτόλο, Ζέκα, Φουρλάνος, Χριστοδουλόπουλος, Σισοκό, Φορναρόλι

Λάτσιο (Πέτκοβιτς): Μπιζάρι, Καβάντα, Κόνκο, Σιανί, Ντίας, Λεντέσμα, Γκονζάλες, Ερνάνες, Καντρέβα, Μάουρ, Φλόκαρι

Διαιτητής: Κάρλος Γκόμεζ