Με το δεξί η Εθνική Νέων: νίκησε 2 - 0 την Ουκρανία

Καλή αρχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

​Με νίκη ξεκίνησε στις υποχρεώσεις της στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Λάρισα, η Εθνική Νέων, καθώς επικράτησε με 2 – 0 επί της Ουκρανίας!

Αν και η πρώτη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε από τους αντιπάλους, η ελληνική ομάδα που άνοιξε το σκορ, στο 20ο λεπτό, με τον Ορφανίδη, ��ετά από ωραία αστίστ του Κουλούρη.

Χάρη στη σωτήρια επέμβαση του Κότσαρη, οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία μας ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το τελικό σκορ «έγραψε» ο Καραχάλιος στο 76’.

Ο επόμενος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (22:00), στη Λάρισα, με αντίπαλο την Αυστρία.

Οι συνθέσεις

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Γκούμας): Κότσαρης, Σάλιακας, Τσελεπίδης, Κυριακόπουλος, Ρούσος, Καραχάλιος, Στάικος, Ορφανίδης, Πόζογλου (46΄ Μαρκοπουλιώτης), Κουλούρης (89΄ Βέργος), Κυνηγόπουλος (46΄ Τσιμικας)

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ολεξάντρ Χολόβκο): Σολντατένκο, Ματβιγένκο, Κιριουκάντσεφ, Λούκεβιτς (70΄ Τσιγκάνκοφ), Λούκιαντσουκ, Ζιντσένκο, Μικαϊλιτσένκο, Κοβαλένκο, Κλοτς (70΄ Ζούμπκοφ), Μπόριατσουκ (46΄ Αρεντάρουκ), Μπεσέντιν