Ισοπαλία στο «αιώνιο» ντέρμπι στη Ρώμη

Άγριες συγκρούσεις οπαδών

​Η Ρώμη χωρίστηκε στα δύο, λόγω του μεγάλου ντέρμπι μίσους ανάμεσα σε Ρόμα και Λάτσιο. Οι δυο ομάδες, διασταύρωσαν τα ξίφη τους, και το μεταξύ τους ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) ήταν μάλλον το πιο αδιάφορο γεγονός της βραδιάς στην ιταλική πρωτεύουσα. Συγκρούσεις μεταξύ των οπαδών, συγκρούσεις με την αστυνομία, μαχαιρώματα, άνθρωποι στο νοσοκομείο και η Αιώνια Πόλη να... θυμίζει χάος με φωτιές γύρω από το Ολίμπικο.

Το σκορ στο ντέρμπι άνοιξε για την Λάτσιο ο Ερνάνες μόλις στο 16΄ με δυνατό σουτ έξω ��πό την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 49ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη... Όμως όσο καλό ήταν το σουτ με το οποίο σκόραρε άλλο τόσο... κακό ήταν και εκείνο του πέναλτι που εκτέλεσε. Αποτέλεσμά του ήταν ο Βραζιλιάνος άσος να δει την μπάλα να φεύγει αρκετά ψηλά από τα δοκάρια της εστίας της Ρόμα.

Αντίθετα ο Τότι ήταν εύστοχος... Στο 57ο λεπτό ανέλαβε να χτυπήσει το πέναλτι για τους γηπεδούχους και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Στο 69ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Μπιάβα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Με την ισοπαλία αυτή η Λάτσιο βρίσκεται να βλέπει την... πλάτη της Φιορεντίνα στην 5η θέση η οποία δίνει εισιτήριο για το Europa League

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Γιουβέντους- Πεσκάρα 2-1, Μπολόνια- Τορίνο 2-2, Φιορεντίνα- Μίλαν 2-2, Ουντινέζε- Κιέβο 3-1, Σιένα- Πάρμα 0-0, Σαμπντόρια- Παλέρμο 1-3, Κατάνια- Κάλιαρι 0-0, Νάπολι- Τζένοα 2-0 Ίντερ- Αταλάντα 3-4, Ρόμα- Λάτσιο 1-1