Πρόκριση - θρίλερ στους «4» η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» πήραν το «εισιτήριο» για την τετράδα

γήπεδο

Πρόκριση... θρίλερ πήρε η Άρσεναλ στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν με 2-1 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Μπράμαλ Λέιν», σε αναμέτρηση που έκρινε στις καθυστερήσεις ο Σεμπάγιος. Οι Λονδρέζοι έγιναν η δεύτερη ομάδα μετά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που «τσέκαραν» το «εισιτήριο» για την τετράδα του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού στο Νησί. Προηγήθηκαν στο 25΄ με το πέναλτι του Πεπέ, αλλά δύο λεπτά πριν το 90΄ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον ΜακΓκόντρικ.

Who impressed you most today? 🤔 #emiratesfacup #arsenal #afc #coyg #gunners

A post shared by Arsenal Official (@arsenal) on

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες όδευαν προς το έξτρα ημίωρο (σ.σ. το ίδιο συνέβη και χθες στο Κάροου Ρόουντ ανάμεσα στη Νόριτς και στην Γιουνάιτεντ), η «χρυσή», όπως αποδείχθηκε, αλλαγή του Μικέλ Αρτέτα, Ντάνιελ Σεμπάγιος (μπήκε στο ματς στο 67΄) πέτυχε το γκολ της νίκης-πρόκρισης των «κανονιέρηδων» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε για πρώτη φορά μετά τη διακοπή της σεζόν, λόγω του κορωνοϊού, περνώντας ως αλλαγή στο 90΄+3 αντί του σκόρερ του πρώτου γκολ της Άρσεναλ, Νικολά Πεπέ.