Με 80-71 νίκησε η Ελλάδα τη Ρωσία στο Eurobasket!

Συνεχίζει νικηφόρα η Εθνική μας-Τραυματίας ο Σπανούλης

Με 80-71 κέρδισε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ τη Ρωσία, συνεχίζοντας νικηφόρα, στο Eurobasket της Σλοβε��ίας.

Πρόκειται για τη δεύτερη νίκη της Εθνικής σε ισάριθμα ματς του Δ΄ομίλου.

Το επόμενο ραντεβού, θα είναι με την Τουρκία αντίπαλο, το Σάββατο, μιας και την Παρασκευή, οι ομάδες έχουν ρεπό.

Η ελληνική ομάδα, έπαιξε πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καταφέρνοντας στο τέλος, να κάνει το 2Χ2 στη διοργάνωση.

Πρώτοι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν οι Κώστας Καϊμακόγλου και Βασίλης Σπανούλης με 11 πόντους, ενώ από 10 πέτυχαν οι Παπανικολάου, Μαυροκεφαλίδης και Περπέρογλου.

Παρά τη σκληρή άμυνα των Ρώσων, η Εθνική μας κατάφερε να «μαζέψει» γρήγορα τη διαφορά και να βγει μπροστά πολλούς πόντους, παίζ��ντας εκπληκτικό μπάσκετ, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Ειδικά στην 4η περίοδο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ρωσία.

Το ανησυχητικό, είναι πως ο Βασίλης Σπανούλης τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου. Ο διεθνής γκαρντ έμεινε στον πάγκο για περίπου 6.5 λεπτά, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, επανήλθε περίπου 3.5 πριν το τέλος, αλλά βγήκε αμέσως καθώς δεν μπορούσε να πατήσει καλά το πόδι του.

Ο άσος του Ολυμπιακού υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα και αναμένονται τα αποτελέσματα των εξετάσεων που θα υποβληθεί για να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής του.