Διέλυσε 4-1 τον Πανιώνιο ο ΠΑΟΚ, πρώτο «τρίποντο» για Αστέρα

Σεφτέ στις νίκες και ο Πανθρακικός: 2-1 τον Παναιτωλικό

Με τον Μίροσλαβ Στοχ να κάνει… όργια και να πετυχαίνει δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-1 τον Πανιώνιο.

Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Σαλπιγγίδης, ενώ τρία λεπτά αργότερα (34’) ο Στοχ διπλασίασε τα τέρματα του δικεφάλου του Βορρά. Ο ίδιος παίκτης με φοβερό σουτ έκανε το 3-0 στο 54’, ενώ στο 76ο λεπτό ο ΠΑΟΚ πέτυχε το 4ο γκολ με τον Κίτσιου. Ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ της τιμής με πέναλτι (το οποίο λανθασμένα καταλόγισε ο διαιτητής σε χέρι του Σαλπιγίδη) του Αραβίδη στο 80’.

Το πρώτο του «τρίποντο» στο πρωτάθλημα πήρε, εξάλλου, ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Τα γκολ σημείωσαν ο Δεληζήσης (αυτογκόλ, 51’) και ο Μπαράλες (90’).

Σεφτέ στις νίκες έκανε και ο Πανθρακικός, ο οποίος επικράτησε στην Κομοτηνή με 2-1 του Παναιτωλικός.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13’ με τον Τζανή, ενώ ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 32’. Ο Πανθρακικός κατάφερε να πάρει και πάρει κεφάλι στο σκορ λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με κεφαλιά του Ιγκόρ στις καθυστερήσεις, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα.