Νίκη της ΑΕΚ με 75-74 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ

Στον 6ο όμιλο του EuroCup

Με σπουδαία ανατροπή η ΑΕΚ πήρε τη δεύτερη νίκη της στον 6ο όμιλο του EuroCup και το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση παραμένει «ζωντανό». Η Ένωση επικράτησε με 75-74 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα τους.

Η ΑΕΚ ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες της να είναι αρκετά άστοχοι (4/20 δίπ. και 2/10 τρ) ενώ η Χάποελ με ηγέτες τους Τζάνινγκ, που τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (5/8 τρ., 4/7 διπ.) και Ρόουλαντ (14 π.) κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 17 πόντους.

Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν αισθητά βελτιωμένοι και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Το «κλειδί» για την νίκη της ΑΕΚ ήταν άμυνα που έπαιξε στην επανάληψη και η πολυφωνία στην επίθεση της με 5 παίκτες πάνω από 10 πόντους (Σάκοτα, Μαυροκεφαλίδης, Ουόρεν, Χέρστον).

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πρώτος σκόρερ για την Ένωση ο Ουόρεν (16 π.) που μοίρασε 9 ασίστ ενώ με τα καθοριστικά καλάθια που πέτυχε στο τέλος της αναμέτρησης έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Ντ. Σάκοτα 15, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13 (8 ριμπ.), Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16 (9 ασίστ).

Χάποελ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τίμορ 5, Μένκο, Σμιθ 8, Τζάνινγκ 23, Μέιορ, Φίσερ 9.