Gary Oldman και Frances Mcdormand οι μεγάλοι νικητές των κινηματογραφικών βραβείων «BAFTA»

Το βραβείο «Καλύτερης Ταινίας» στην ταινία «Οι Τρεις Πινακίδες έξω από το Έμπινγκ στο Μιζούρι»

Το βραβείο του «Καλύτερου Ηθοποιού» για την ερμηνεία του στην ταινία «Η πιο σκοτεινή ώρα» όπου υποδύεται τον Ουίνστον Τσώρτσιλ, απέσπασε ο Βρετανός ηθοποιός Gary Oldman, κατά τη  διάρκεια της 71ης τελετής απονομής των  βρετανικών βραβείων κινηματογράφου.

Ο Oldman επικράτησε των Daniel Day-Lewis (Αόρατη Κλωστή), Daniel Caluya (Τρέξε!), Jamie Bell (Τα αστέρια δεν πεθαίνουν στο Λίβερπουλ) και Thimothee Chalamet (Να με φωνάζεις με το όνομά σου).

Η Αμερικανίδα ηθοποιός Frances Mcdormand, έλαβε το Bafta «Καλύτερης Ηθοποιού» για την ερμηνεία της στην ταινία «Οι τρεις πινακίδες έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι). Η Αμερικανίδα αναδείχθηκε νικήτρια έναντι των άλλων συνυποψήφιων της: της Annette Bening (Τα αστέρια δεν πεθαίνουν στο Λίβερπουλ), της Margot Robbie (Εγώ, η Τόνια), της Sally Hawkins (Η μορφή του Νερού) και της Saoirse Ronan (Lady Bird).

Το βραβείο Bafta καλύτερης ταινίας απονεμήθηκε στην ταινία «Οι Τρεις Πινακίδες έξω από το Έμπινγκ στο Μιζούρι» του Βρετανού σκηνοθέτη Martin MacDonagh.

Η δραματική ταινία, που αφηγείται την ιστορία μιας μητέρας η οποία ζητά δικαιοσύνη, μετά τον θάνατο της κόρης της, επικράτησε έναντι των «Να με φωνάζεις με το όνομά σου» του Luca Guadagnino, «Η πιο σκοτεινή Ώρα» του Joe Wrigght, «Η μορφή του νερού» του Guillermo del Toro και «Δουνκέρκη» του Christopher Nolan.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Η ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ:

 

Best Film

 

"Call Me By Your Name"

"Darkest Hour"

"Dunkirk"

"The Shape Of Water"

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" 

Outstanding British Film

 

"Darkest Hour"

"The Death Of Stalin"

"God's Own Country"

"Lady Macbeth"

"Paddington 2"

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Outstanding Debut By A British Writer, Director Or Producer

 

"The Ghoul Gareth Tunley"

"I Am Not A Witch" 

"Jawbone Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)

"Kingdom Of Us"

"Lady Macbeth"

Film Not In The English Language

 

"Elle"

"First They Killed My Father"

"The Handmaiden" 

"Loveless"

"The Salesman"

Documentary

 

"City Of Ghosts"

"I Am Not Your Negro" 

"Icarus"

"An Inconvenient Sequel"

"Jane"

Animated Film

 

"Coco"

"Loving Vincent"

"My Life As A Courgette"

Director

 

"Blade Runner 2049," Denis Villeneuve

"Call Me By Your Name," Luca Guadagnino

"Dunkirk," Christopher Nolan

"The Shape Of Water," Guillermo Del Toro 

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri," Martin Mcdonagh

Original Screenplay

 

Get Out," Jordan Peele

"I, Tonya," Steven Rogers

"Lady Bird," Greta Gerwig

"The Shape Of Water," Guillermo Del Toro, Vanessa Taylor

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri," Martin Mcdonagh 

Adapted Screenplay

 

"Call Me By Your Name," James Ivory 

"The Death Of Stalin," Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider

"Film Stars Don't Die In Liverpool," Matt Greenhalgh

"Molly's Game," Aaron Sorkin

"Paddington 2," Simon Farnaby, Paul King

Leading Actress

 

Annette Bening, "Film Stars Don't Die In Liverpool"

"Frances Mcdormand, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" 

Margot Robbie, "I, Tonya"

Sally Hawkins, "The Shape Of Water"

Saoirse Ronan, "Lady Bird"

Leading Actor

 

Daniel Day-Lewis, "Phantom Thread"

Daniel Kaluuya, "Get Out"

Gary Oldman, "Darkest Hour"

Jamie Bell, "Film Stars Don't Die In Liverpool"

Timothée Chalamet, "Call Me By Your Name"

Supporting Actress

 

Allison Janney, "I, Tonya" 

Kristin Scott Thomas, "Darkest Hour"

Laurie Metcalf, "Lady Bird"

Lesley Manville, "Phantom Thread"

Octavia Spencer, "The Shape Of Water"

Supporting Actor

 

Christopher Plummer, "All The Money In The World"

Hugh Grant, "Paddington 2"

Sam Rockwell, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" 

Willem Dafoe, "The Florida Project"

Woody Harrelson, "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Original Music

 

"Blade Runner 2049"

"Darkest Hour"

"Dunkirk"

"Phantom Thread"

"The Shape Of Water"

Cinematography

 

"Blade Runner 2049" 

"Darkest Hour"

"Dunkirk Hoyte"

"The Shape Of Water"

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

Editing

 

"Baby Driver" 

"Blade Runner 2049"

"Dunkirk Lee Smith"

"The Shape Of Water"

"Three Billboards Outside Ebbing, Missouri"

EE Rising Star Award (voted for by the public)

 

Daniel Kaluuya 

Florence Pugh

Josh O'Connor

Tessa Thompson

Timothée Chalamet

Make Up & Hair

 

"Blade Runner 2049"

"Darkest Hour" 

"I, Tonya"

"Victoria & Abdul"

"Wonder"

Costume Design

 

"Beauty and the Beast"

"Darkest Hour"

"I, Tonya"

"Phantom Thread" 

"The Shape of Water"

Sound

 

"Baby Driver"

"Blade Runner 2049"

"Dunkirk" 

"The Shape of Water"

"Star Wars: The Last Jedi"

Visual Effects

 

"Blade Runner 2049" 

"Dunkirk"

"The Shape of Water"

"Star Wars: The Last Jedi"

"War for the Planet of the Apes"

 

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Star.gr Application Κατεβάστε την εφαρμογή του star.gr, για να μπορείτε να διαβάζετε τα αγαπημένα σας άρθρα και εκτός δικτύου.
Back to Top