Εκτός κυπέλλου η ΑΕΚ - στους «16» Καβάλα, Λεβαδειακός, Κέρκυρα, Βέροια

Τι έγινε στους αγώνες ρεβάνς της Πέμπτης

«Βόμβα» το βράδυ της Πέμπτης στους αγώνες για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας: η Καβάλα απέκλεισε την ΑΕΚ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, στην οποία πέρασαν επίσης ο Λεβαδειακός, η Κέρκυρα και η Βέροια.

ΑΕΚ – Καβάλα: 0 – 1

Ο Ταμαντανί Ενσαλίβα «εκτέλεσε» την πρώην ομάδα του στο 54ο λεπτό σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Με δεδομένο το 0 – 0 του πρώτου αγώνα, η ΑΕΚ αποκλείστηκε από το Κύπελλο, δίνοντας έτσι συνέχεια στα αρνητικά της αποτελέσματα.

Μάλιστα, η Καβάλα –που στους «16» την περιμένει ο Ολυμπιακός- είχε ακόμα δύο ευκαιρίες να βρει τα δίχτυα, κάτι που τελικά δεν έγινε χάρη στις αποκρούσεις του Αραμπατζή.

Πιερικός – Λεβαδειακός: 0 – 5

Λες και έκανε... προπόνηση πέρασε ο Λεβαδειακός από το γήπεδο της Κατερίνης, κερδίζοντας 5 – 0 τον Πιερικό.

Σε μεγάλα κέφια ήταν ο Βασιλείου, που σημείωσε χατ τρικ με γκολ στο 3’, στο 22’ και στο 51’.

Το τέταρτο γκολ μπήκε από λάθος του Δήμου στο 58ο λεπτό, ενώ ο Λισγάρας «έγραψε» το τελικό σκορ, που έστειλε τον Λεβαδειακό στους «16», κόντρα στην Κέρκυρα.

Θρασύβουλος – Βέροια: 0 – 2

Με γκολ των Πέρεζ και Ολαϊτάν (35’ και 84’), η Βέροια κέρδισε 2 – 0 στη Φυλή και άφησε εκτός Κυπέλλου τον Θρασύβουλο.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην εμπειρία και στη διαφορά ποιότητας που έχουν οι δύο ομάδες.

Στους «16» η Βέροια θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Εθνικός Γαζώρου - Ξάνθη.

Κέρκυρα – Τύρναβος: 0 – 0

Χάρη στο 2 – 0 στο πρώτο παιχνίδι πέρασε στους «16» η Κέρκυρα, καθώς ο επαναληπτικός με τον Τύρναβο έληξε χωρίς τέρματα.

Οι δύο μοναδικές καλές φάσεις του αγώνα δημιουργήθηκαν στην επανάληψη: στο 73΄ τερματοφύλακας της θεσσαλικής ομάδας μπλόκαρε την επικίνδυνη κεφαλιά του Σίμωση, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Τσουμάνης «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, η Κέρκυρα θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Λεβαδειακός - Πιερικός.