Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2019: Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές

Το Αθηνόραμα ψήφισε για μία ακόμη χρονιά

Δείτε όσα είπε η Μαρία Ναυπλιώτου στην κάμερα της εκπομπής «Στη Φωλιά των Κου Κου»

Το βράδυ της Τρίτης 26 Νοεμβρίου απονεμήθηκαν για μία ακόμη χρονιά τα Θεατρικά Βραβεία 2019 του περιοδικού «Αθηνόραμα». Σε μία λαμπερή βραδιά στην αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών δόθηκαν συνολικά 25 αγαλματίδια. 

Καλύτερη παράσταση για τη σεζόν 2018-2019 αναδείχθηκε σύμφωνα με την κρίση του «κοινού» του έντυπου Αθηνοράματος και του «athinorama.gr» το «Άνθρωποι και ποντίκια» της ομάδας Cartel, η οποία απέσπασε και το πρώτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βασίλη Μπισμπίκη. 

Στη δεύτερη θέση καλύτερης παράστασης ήταν το «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα» του Θεάτρου του Νέου Κόσμου, η οποία απέσπασε επίσης, το τρίτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βαγγέλη Θεοδωρόπουλο και το πρώτο βραβείο ανδρικής ερμηνείας για τον Γιάννη Νιάρρο.

Τρίτη καλύτερη παράσταση ψηφίστηκε το «Ξύπνα Βασίλη» στο Εθνικό Θέατρο και ο Άρης Μπινιάρης για το δεύτερο βραβείο σκηνοθεσίας. Ψηλά στην προτίμηση των θεατών βρέθηκε και η παράσταση «Γιούγκερμαν» του θεάτρου Πορεία, η οποία συγκέντρωσε πέντε βραβεία. 

Με το βραβείο της καλύτερης γυναικείας ερμηνείας τιμήθηκε η Μαρία Ναυπλιώτου για την ενσάρκωση της Μαρίας Κάλλας στο «Master Class».

Αναλυτικά οι νικήτριες και νικητές της βραδιάς:
 

Βραβείο Σχεδιασμού Ήχου
1. Γιούγκερμαν – Λένα Χατζηγρηγορίου / Λήδα Μανιατάκου

Βραβείο Φωτισμού
1. Τερέζα Ρακέν – Μελίνα Μάσχα
2. Γιούγκερμαν – Aλέκος Αναστασίου
3. Έγκλημα στο Orient Express – Λευτέρης Παυλόπουλος

Βραβείο Μουσικής Σύνθεσης
1. Απλή μετάβαση – Θέμης Καραμουρατίδης
2. Γιούγκερμαν – Κατερίνα Πολέμη
3. Τερέζα Ρακέν – Μίνως Μάτσας

Βραβείο Ενδυματολογίας
1. Γιούγκερμαν – Άγγελος Μέντης
2. Ερωτευμένος Σαίξπηρ – Ηλένια Δουλαδίρη
3. Ο κύκλος του έρωτα – Κλαιρ Μπρέισγουελ

Βραβείο Σκηνογραφίας
1. Ερωτευμένος Σαίξπηρ – Μανώλης Παντελιδακης
2. Έγκλημα στο Orient Express – Γιώργος Γαβαλάς / Μαίρη Τσαγκάρη
3. Τζάσμιν – Μαγιού Τρικεριώτη

Βραβείο Γυναικείου Ρόλου
1. Μaster class – Μαρία Ναυπλιώτου
2. Τερέζα Ρακέν – Μαρία Κίτσου
3. Τζάσμιν – Ελένη Ράντου

Βραβείο Ανδρικού Ρόλου
1. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Γιάννης Νιάρος
2. Κάθε Τρίτη με τον Μόρι – Γρηγόρης Βαλτινός
3. Γιούγκερμαν – Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας
1. Άνθρωποι και ποντίκια – Βασίλης Μπισμπίκης
2. Ξύπνα Βασίλη – Άρης Μπινιάρης
3. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
 
Βραβείο Καλύτερης Παράστασης
1. Άνθρωποι και ποντίκια – Βασίλης Μπισμπίκης
2. Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα – Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος
3. Ξύπνα Βασίλη – Άρης Μπινιάρης
 

Δείτε ολόκληρη την εκπομπή «Στη Φωλιά των Κου Κου»

Follow us:

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Back to Top