«Λύγισε» στην παράταση ο Ολυμπιακός μπροστά στην Λαμποράλ Κούτσα

Ήττα με 96 – 89 για τους ομίλους της Ευρωλίγκα - Πρώτη ανάρτηση: 23/10/2015, 23:50

​Την πρώτη του ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε το βράδυ της Παρασκευής ο Ολυμπιακός, καθώς η Λαμποράλ Κούτσα, με πρωτεργάτη τον Μπουρούση, τον υποχρέωσε σε ήττα με 96 - 89 στην παράταση (80 – 80 η κανονική διάρκεια).

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε τα λάθη της στην άμυνα, την ώρα που ο Λοτζέσκι (28 πόντοι) «πολεμούσε» μόνος. Από την άλλη, ο Μπουρούσης έκανε «θαύματα», σημειώνοντας 28 πόντους και 12 ριμπάουντ (carrier high στην Ευρωλίγκα, καθώς είχε 26 πόντους το 2006 στο Μπενετόν - ΑΕΚ).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, μέχρι που ο Τζέιμς σούταρε στην εκπνοή της επίθεσης της Λαμποράλ και «έγραψε» το 93 - 87 στα 45’’. Ο Μάντζαρης με λέι απ έκανε μείωσε στο 93 – 89, ενώ ο Μπουρούσης, με βολές, «έγραψε» το τελικό σκορ, οδηγώντας την Λαμποράλ στην πρώτη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 21 - 18, 48 - 39, 69 - 63, 80 - 80, παρ. 96 – 89