Αναβρασμός επικράτησε στον Δήμο Παιονίας στο Κιλκίς, όταν γονείς διαμαρτυρήθηκαν επειδή παιδιά προσφύγων και μεταναστών, πρόκειται να ενταχθούν σε τάξεις των σχολείων της περιοχής.
Οι γονείς αντέδρασαν γιατί τα τμήματα της Α' Γυμνασίου θα είναι μεικτά και, όπως λένε, τα προσφυγόπουλα δεν ξέρουν να μιλάνε καθόλου ελληνικά.
Καμένα Βούρλα: Αντιδράσεις για τη φιλοξενία ασυνόδευτων προσφυγόπουλων
Φοβούνται δηλαδή ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη φοίτηση των δικών τους παιδιών αφού θα καθυστερεί το μάθημα. Ήδη μαθητές από τα γυμνάσια της περιοχής κάνουν αποχή από τα μαθήματα.
Η διαμαρτυρία ξεκίνησε από την Αξιούπολη, όπου εκεί σύμφωνα με τον δήμο, παρατηρήθηκε μέσα στις τάξεις μια αναλογία περίπου 50-50 ανάμεσα στους Έλληνες μαθητές και τους πρόσφυγες.
Δείτε ολόκληρο το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Star
Διαβάστε όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο.