Τα μετάλλια του Φελπς τον ξεπέρασαν σε... ύψος!

Ο «βασιλιάς της πισίνας» ολοκλήρωσε την καριέρα του με τον καλύτερο τρόπο

Με 28 ολυμπιακά μετάλλια, εκ των οποίων 23 χρυσά, 3 ασημένια και 2 χάλκινα, ο Μάικλ Φελπς έχει ήδη γράψει ιστορία.

Μετά το τέλος της κούρσας του ο τεράστιος αυτός αθλητής δήλωσε: «Αυτό ήταν τελείωσα. Δεν θα μπορούσα να είμαι περισσότερο χαρούμενος από τον τρόπο που ολοκλήρωσα την καριέρα μου. Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από το να ολοκληρώνεις με ένα χρυσό μετάλλιο».

Ωστόσο, λίγο πριν πέσει στην πισίνα για τον τελικό μίλησε μέσα από το δωμάτιό του κάνοντας έναν μικρό απολογισμό: « Ήταν μια μαγική, μαγική εβδομάδα. Ήταν μια τρελή εβδομάδα».

Ένας ακόμη τρόπος για να διαπιστώσει κανείς το μέγεθος του επιτεύγματός του, ή μάλλον το ύψος του, είναι το γράφημα του Bleacher Report.

Βάζοντας τα μετάλλια που κατέκτησε ο Αμερικανός κολυμβητής το ένα πάνω στο άλλο, το συνολικό τους ύψος ξεπερνά αυτό του Φελπς!

Ενώ, λοιπόν, εκείνος έχει μπόι 1,95μ., τα μετάλλιά του αγγίζουν τα 2,37μ.!

O Φελπς έγραψε τον επίλογο με το 23ο χρυσό μετάλλιο!

Ήξερε ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες στο Ρίο θα ήταν και το τελευταίο μεγάλο αθλητικό ραντεβού της καριέρας του. Έτσι ο κορυφαίος κολυμβητής όλων των εποχών, Μάικλ Φελπς αποχαιρέτησε τις πισίνες με τον ιδανικό τρόπο και με τον τρόπο που ξέρει πολύ καλά.
Οι ΗΠΑ πήραν την πρώτη θέση στα 4Χ100 μ. μικτό της κολύμβησης και ο 31χρονος αθλητής κατέκτησε το 23ο του χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες και το 28ο συνολικά.

Οι Αμερικάνοι έκαναν 3:27.95 (Ολυμπιακό ρεκόρ) και συνέχισαν το σερί με 14 συνεχόμενους τίτλους στη διοργάνωση. Δεύτεροι βγήκαν οι ��ρετανοί με 3:29.24 και τρίτοι οι Αυστραλοί με 3:29.93.