Στην οικογένεια Χάρτινγκ παρέμεινε το χρυσό μετάλλιο της δισκοβολίας

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο

Μπορεί ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Ρόμπερτ Χάρτινγκ να μην κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της δισκοβολίας, όμως το χρυσό μετάλλιο του Ρίο παρέμεινε στην... οικογένεια.

Κι αυτό γιατί ο νεότερος αδελφός του Κρίστοφ Χάρτινγκ, με βολή στα 68.37μ., που πέτυχε στην τελευ��αία προσπάθεια, «βούτηξε» την πρώτη θέση μέσα από τα χέρια του Πολωνού παγκόσμιου πρωταθλητή Πιότρ Μαλακόφσκι (67.55μ.).

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός, με τα μετάλλια να εναλλάσσονται στην τελευταία προσπάθεια, εκεί όπου ο επίσης Γερμανός Ντάνιελ Γιασίνσκι με 67.05μ., πήρε το χάλκινο από τον Εσθονό Μάρτιν Κούπερ (66.58), ο οποίος λίγο νωρίτερα, επίσης στην τελευταία βολή, είχε αφήσει εκτός βάθρου τον συμπατριώτη του και Ολυμπιονίκη του Πεκίνου, Γκερντ Κάντερ (65.10μ).

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Απόστολου Παρέλλη. Ο Κύπριος πρωταθλητής με βολή στα 63.72μ., που πέτυχε στην 3η προσπάθεια, κατέλαβε την 8η θέση.