Ποιοι Έλληνες μπαίνουν πρώτοι σήμερα στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές στο πρόγραμμα του Σαββάτου

Ξεκινά σήμερα το αγωνιστικό πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Ο πρώτος Έλληνας αθλητής που θα αγωνιστεί είναι στις 15:30 ο Γιάννης Ταμουρίδης, στον τελικό της ποδηλασίας δρόμου.
Ακολουθούν στην ενόργανη γυμναστική, ο Λευτέρης Πετρούνιας και ο Βλάσης Μάρας, στα προκριματικά των κρίκων και του μονόζυγου ��ντίστοιχα , που αποτελούν και δύο από τις ελπίδες μας για μετάλλιο.
Την ίδια περίπου ώρα θα ξεκινήσει και η κωπηλασία, η οποία θα διεξαχθεί στη λίμνη Rodrigo de Freitas, με τη συμμετοχή των Κατερίνα Νικολαϊδου και Σοφίας Ασουμανάκη στο διπλό σκιφ γυναικών, που επίσης έχουν, ως ασημένιες παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2015, ελπίδες διάκρι��ης.
Ακολουθεί η τετράκοπος άνευ ελαφρών βαρών, με Σπύρο Γιάνναρο – Παναγιώτη Μαγδανή – Στέφανο Ντούσκο – Γιάννη Πέτρου.
Στο πόλο, η μονίμως παρούσα σε Ολυμπιακούς Αγώνες τις τελευταίες δεκαετίες εθνική ανδρών, θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία και θέλει να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της με νίκη.
Στην κολύμβηση υπάρχουν σήμερα τέσσερις ελληνικές συμμετοχές: Η Άννα Ντουντονάκη και η Κριστέλ Βουρνά στα 100 μ. πεταλούδα στις γυναίκες και στους άνδρες ο Δημήτρης Δημητρίου στα 400 μ. ελεύθερο και ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στα 100 μ. πρόσθιο.
Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές της πρώτης μέρας (σε ώρες Ελλάδος):
Ποδηλασία Δρόμου (15:30): Γιάννης Ταμουρίδης
Ενόργανη Γυμναστική (16.30), προκριματικά Ανδρών: Λευτέρης Πετρούνιας, Βλάσης Μάρας
Κωπηλασία (17:00), προκριματικά γυναικών, διπλό σκιφ : Κατερίνα Νικολαΐδου - Σοφία Ασουμανάκη
Κωπηλασία (18.00), προκριματικά ανδρών, τετράκωπος ελαφρών βαρών: Στέφανος Ντούσκος - Γιάννης Πέτρου - Σπύρος Γιάνναρος - Παναγιώτης Μαγδανής - Θωμάς Καραμήτρος - Λευτέρης Κόνσολας
Πόλο Ανδρών(19:00): Ελλάδα - Ιαπωνία
Κολύμβηση:
(19:26), Προκριματικά, 100μ πεταλούδα (Γ): Άννα Ντουντουνάκη, Κριστέλ Βουρνά
(19:46), Προκριματικά: 400μ ελεύθερο (Α): Δημήτρης Δημητρίου
(20:38) Προκριματικά: 100μέτρα πρόσθιο (Α): Παναγιώτης Σαμιλίδης
Κυριακή 07/08
Κολύμβηση
(04:11): Ημιτελικά: 100μ πεταλούδα (Γ): Σε περίπτωση πρόκρισης Άννα Ντουντουνάκη, Κριστέλ Βουρνά
(04:30) Τελικός: 400μ ελεύθερο (Α): Σε περίπτωση πρόκρισης Δημήτρης Δημητρίου
(05:05) Ημιτελικά: 100μ πρόσθιο (Α): Σε περίπτωση πρόκρισης Παναγιώτης Σαμιλίδης
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
Star.gr Application Κατεβάστε την εφαρμογή του star.gr, για να μπορείτε να διαβάζετε τα αγαπημένα σας άρθρα και εκτός δικτύου.
Back to Top