Διπλό κακό για τον Ολυμπιακό

Έχασε από τη Φενέρ 86 - 70

Ο Ολυμπιακόςε λύγισε τελικά στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στη Φενέρμπαχτσέ από την οποία έχασ�� με σκορ 86-70, κόντρα στην παράδοση που τον θέλει να έχει πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες εναντίον της αντιπάλου του εκτός έδρας.

Το κακό όμως για τους ερυθρόλευκους ήταν διπλό καθώς εκτός από το τρίποντο έχασαν και τη διαφορά των επτά πόντων (81-74) του πρώτου αγώνου και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας υστερούν έναντι των Τούρκων.

Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι προηγούνταn με 16-17, ωστόσο στο ημίχρονο οι τούρκοι πήραν το προβάδισμα και βρέθηκαν μπροστά με 42-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι μείωσαν τη διαφορά και έφεραν το σκορ στο τρίποντο (59-56), όμως τελικό έχασαν και μάλιστα με διαφορά 16 πόντων.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν είχε στη διάθεση του τον Λάζαρο Παπαδόπουλο που ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στο γόνατο, ενώ εκτός αποστολής έμειναν και οι Βασιλόπουλος και Μάντζαρης.