Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ με επική ανατροπή

Πέτυχε τρία γκολ σ´ένα λεπτό & έκλεψε τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ

Την “ανατροπή του αιώνα” σε αγώνα χάντμπολ πέτυχε η ΑΕΚ, στον τελικό ουσιαστικά του πρωταθλήματος, κατακτώντας το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της στο συγκεκριμένο άθλημα.

Η ΑΕΚ έπρεπε οπωσδήποτε να νικήσει εκτός έδρας στο κλειστό της Μίκρας τον ΠΑΟΚ για να στεφθεί πρωταθλήτρια, αφού οι θεσσαλονικείς κρατούσαν τα σκήπτρα ακόμα και με τον βαθμό της ισοπαλίας. Έχανε με 22-19 πέντε λεπτά πριν το τέλος και με 22-20 στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα, να γυρίσει ένα φαινομενικά χαμένο ματς και με γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο να κλέψει με 22-23 τον τίτλο.

Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα για τον ΑΕΚ στο χάντμπολ, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε κατακτήσει μέχρι σήμερα δύο, αυτούς του 2010 και του 2009. Πολυνίκης με δέκα τίτλους είναι ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας και ακολουθούν με οκτώ ο Φίλιππος Βέροιας, πε πέντε ο Πανελλήνιος και με τρεις ο Δούκας.