Στον τελικό του εδάφους στο παγκόσμιο ο Κοσμίδης

Το Σάββατο η «μάχη» για μετάλλιο

Την πρόκρισή του στον τελικό του εδάφους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής εξασφάλισε ο Λευτέρης Κοσμίδης.

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής συγκέντρωσε 15.446 βαθμούς και ήταν ο καλύτερος όλων στα προκριματικά.

Η «μάχη» του Λευτέρη για το μετάλλιο θα γίνει το Σάββατο, στις 14:00 (ώρα Ελλάδας).

Την 8αδα συμπληρώνουν: Αλεξάντερ Σατίλοφ, Ντάνιελ Πέρβις, Στίβεν Λεζέντρ, Έντι Πένεφ, Φλάβιους Κότσι, Τομά Μπουαΐλ και Κοχέι Ουτσιμούρα.

Ωστόσο, η χώρα μας τερμάτισε στην 25η θέση με 332.133 βαθμούς και έχασε οριακά την είσοδο στην 24αδα της παγκόσμιας κατάταξης! Έτσι, δεν θα έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει με πλήρη 6μελή ομάδα (αλλά με 3 αθλητές) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2011, όπου θα δοθούν τα πρώτα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.