Europa League: Διπλή πρόκριση πέτυχαν Νάπολι, Τσέλσι και Βαλένθια

Στη φάση των 32

Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν η Νάπολι, η Τσέσλι και η Βαλένθια.

Η Τσέλσι άφησε πίσω τη συντριβή από τη Σίτι και φόρεσε το ευρωπαϊκό της "κοστούμι". Άνοιξε το σκορ στο Μάλμε με το γκολ του Μπάρκλεϊ στο 30', ενώ δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα ο Ζιρού διεύρυνε το προβάδισμα των "μπλε" στα δύο γκολ. Οι Σουηδοί μείωσαν σε 2-1 με τον Κριστιανσεν στο 79'.

Την πρόκριση σφράγισε ουσιαστικά και η Νάπολι που επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας τη Ζυρίχης. Προηγήθηκε χάρη στα γρήγορα γκολ των Ινσίνιε (12') και Καγιεχόν (21'), έκανε το 0-3 με τον Ζελίνσκι στο 77', ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Ελβετοί ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-3 με εκτέλεση πέναλτι του Κολόλι στο 83ο.

Με 2-0 πέρασε και η Βαλένθια από τη Γλασκώβη, αποκτώντας κι αυτή ακλόνητο προβάδισμα πρόκρισης στους 16. Οι "νυχτερίδες" άνοιξαν το σκορ με τον Τσερίσεβ στο 42, ενώ διεύρυναν το προβάδισμά τους τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου (49') με τον Σομπρίνο.

Δείτε ολόκληρο το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων του Star εδώ.