Νίκη ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού

Με 1 - 0 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής

Με ένα γκολ του Ισμαήλ Μπλάνκο στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ κέρδισε το ντέρμπι της 12ης α��ωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό, που έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντουντού αστόχησε σε πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με λευκή ισοπαλία. Στο 57ο λεπτό, ο Ντουντού αστόχησε το πέναλτι με την μπάλα να περνά σύριζα απο το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 91ο λεπτό, ο Πάπα Μπούπα Ντιόπ μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα παράλληλα στο τέρμα και ο Μπλάνκο μέσα στην μικρή περιοχή, αμαρκάριστος, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Στους υπόλοιπους αγώνες της ημέρας, ο Εργοτέλης νίκησε 2 - 1 την Λάρισα, ενώ το Πανσερραϊκός - Άρης διεκόπη λόγω ομίχλης και θα συνεχιστεί αύριο.