Σούπερ Λίγκα: Σπουδαίες νίκες για ΑΕΚ και Άρη

Υπέταξαν Καβάλα και Κέρκυρα αντίστοιχα

Kαρδιοχτύπησε αλλά έστω και δύσκολα κέρδισε με 1-0 η ΑΕΚ την Καβάλα στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Σκόκο με καρφωτή κεφαλιά στο 88, δηλαδή δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα,. λυτρώνοντας τους οπαδούς των κιτρινόμαυρων.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στην Κέρκυρα, με τον Άρη να κερδίζει με 3-4. Οι Φαίακες προηγήθηκαν στο 7 με τον Μαζνόφ, αλλά οι θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 1-1 με προβολή του Φατί στο 26. Η Κέρκυρα προηγήθηκε και πάλι με 2-1 χάρη σε φάουλ του Γραμμόζη, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρία τέρματα του Άρη. Στο 65 ο Λαζαρίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Στο 68 ο Καστίγιο με πλασέ έγραψε το 2-3. Στο 76 ο Κόκε έγραψε το 2-4. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ισοφαρίσουν σε 3-4 με ατομική ενέργεια του Γκουστάβο στο 77.

Στις 7.30μμ ξεκινά στην Τούμπα το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπι��κό.