Εκτός Γουίμπλεντον ο Φέντερερ!

Ποιά είναι τα ζευγάρια των η��ιτελικών

Αποκλεισμό - σοκ υπέστη από το Γουίμπλεντον ο Ρότζερ Φέντερερ, που έμεινε εκτός ημιτελικών μετά την ήττα του από τον Τζο Βίλφριντ Τσoνγκά.

Ο Ελβετός τενίστας αποχαιρέτησε την διοργάνωση και την κυριαρχία του στο γρασίδι, χάνοντας με 2 - 3 από τον νεαρό Γάλλο.

Ο Τσονγκά θα αντιμετώπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς που προκρίθηκε για πέμπτη σερί φορά σε ημιτελικό Γκραν Σλαμ, έπειτα από ένα εξαιρετικά δύσκολο ματς ενάντια στον Μπέρναρντ Τόμιτς. Ο Σέρβος χρειάστηκε 2 ώρες και 41 λεπτά για να κερδίσει 3 - 1 τον Αυστραλό.

Άντι Μάρεϊ και Ράφαελ Ναδάλ συνθέτουν το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών του φημισμένου τουρνουά Γουίμπλεντον, καθώς νίκησαν επί των Φελισιάνο Λόπεθ και Μάρντι Φις με 3 - 0 και 3 - 1 σετ, αντίστοιχα.