Europa League: Ιστορική πρόκριση του ΠΑΣ Γιάννινα στη Νορβηγία

Παρά την ήττα με 1-3 στην παράταση από την Οντ Γκρένλαντ

​Στην πρώτη ευρωπαϊκή του παρουσία το συγκρότημα του Γιάννη Πετράκη κατάφερε να πετύχει μία ιστορική πρόκριση στον 3o προκριματικό γύρο του Europa League.

O ΠΑΣ Γιάννινα έγραψε ιστορία στη Νορβηγία. Παρά την ήττα του με 1-3 στην παράταση από την Οντ Γκρένλαντ (οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, 3-0) στη ρεβάνς του 2ου προκριματικού του Europa League, η ελληνική ομάδα πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου περιμένει η Άλκμααρ.

Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν 3-0 με τα γκολ των Νορντκβέλε (54΄πεν.), Ακαμπουέζε (57΄) και Ρούουντ (89΄), ενώ το τέρμα που χάρισε την πρόκριση στον ΠΑΣ πέτυχε στο 98΄ ο Κούτρης.

Το 3-0 των «Ζωσιμάδων» αποδείχθηκε τελικά «σκορ πρόκρισης», παρά το θρίλερ του δεύτερου μέρους. Ο ΠΑΣ μετά από ένα εξαιρετικό τακτικά πρώτο 45λεπτο, «κατέρρευσε» στην επανάληψη, κυρίως μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο 54'.