ΠΑΣ… θρίαμβο στον πρώτο αγώνα του Europa League: 3 - 0 την Οντ!

Προβάδισμα πρόκρισης για την ελληνική ομάδα

​Σε θρίαμβο εξελίχθηκε ήταν η πρώτη εμφάνιση στην ιστορία του ΠΑΣ Γιάννινα στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA, με την ομάδα της Ηπείρου να νικά 3 – 0, στους «Ζωσιμάδες», τη νορβηγική Οντ Γκρένλαντ!

Το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη άνοιξε μόλις στο 7ο λεπτό ο Μιχαήλ, ενώ ο Ναδάλες στο 31’ διπλασίασε τα τέρματα και ο Ακόστα στο 68’ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα.

Σωτήριος αποδείχθηκε ο Πασχαλάκης, που κράτησε το πλεονέκτημα στο σκορ για την ομάδα του, μπλοκάροντας σουτ του Νίλσεν στο 20ο λεπτό και κεφαλιά του Ακαμπουέζε στο 34ο, τις μοναδικές δύο φάσεις που είχε η Οντ.

Πλέον, ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League, ενόψει της ρεβάνς, την ερχόμενη Πέμπτη, 21 Ιουλίου.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Μιχαήλ, Καρανίκας, Λίλα, Ναδάλες, Κοζορώνης, Ακόστα (90'+2' Σκόνδρας), Γιάκος (80' Δώνης), Φερφελής (77' Κόντε)

ΟΝΤ ΓΚΡΕΝΛΑΝΤ (Φαγκέρμο): Ρόσμπαχ, Ρουντ, Γκρόγκαρντ, Μπεργκ (46' Γένσεν), Χάλβορσεν, Γιόχανσεν, Νόρντκβελε (86' Μπέργκαν), Νίλσεν (74' Χάουγκεν), Χάγκεν, Έρικσεν, Ακαμπουέζε