Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία με 4-0 επί της Ιταλίας

Μεγάλη νίκη για τους Ισπανούς. Τα δάκρυα του Μπαλοτέλι

Πρώτη ανάρτηση:01/07/2012 21:05

Με σκορ 4-0 υπέρ της Ισπανίας και έναν αγώνα που έχασε το ενδιαφέρον του τα τελευταία 20 λεπτά, αφού οι Ισπανοί "έπαιζαν μόνοι τους" ολοκληρώθηκε το euro. Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία. Οι πανηγυρισμοί στο γήπεδο δεν περιγράφονται!

Στις εξέδρες των επισήμων από την μεριά της Ισπανίας ήταν και ο διάδοχος Φελίπε, ενώ μετά την απονομή των μεταλλίων το Κίεβο έγινε κόκκινο από τα χιλιάδες πυροτεχνήματα. Πικέ, Κασίγιας, Τόρες και οι υπόλοιποι σήκωναν το κύπελλο στον αέρα ξανά και ξανά, ενώ οι φίλαθλοι χειροκροτούσαν και φώναζαν από τις κερκίδες.

Οι παίκτες της Ιταλίας δεν άντεξαν την ήττα και κάποιοι από αυτούς ξέσπασαν σε κλάματα. Ο Μ. Μπαλοτέλι μάλιστα σηκώθηκε και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ επέστρεψε μετά από λίγο με... κατεβασμένα μούτρα.

Οι πανηγυρισμοί για τους Ισπανούς πάντως θα κρατήσουν μέχρι το πρωί!!!

Διαβάστε αναλυτικά όλες τις σημαντικές φάσεις του αγώνα

Δυνατό σουτ του Τσάβι πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν στο 10 λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 13ο λεπτό το πρώτο γκολ έρχεται από την Ισπανία με κεφαλιά του Σίλβα μετά από καταπληκτική πάσα του Ινιέστα.

Ένα δεξί σουτ του Κασάνο δεν απείλησε την εστία του Κασίγιας

Στο 38ο λεπτό μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Μπαλοτέλι περνάει πάνω από κεφάλι του Κασίγιας

Στο 40ο λεπτό του 1ου ημιχρόνου έρχεται το δεύτερο γκολ της Ισπανίας και το πρώτο για τον Άλμπα.

22:34 Η Ισπανία πηγαίνει στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά. Τέλος 1ου ημιχρόνου.

22:50 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς μεγάλες ευκαιρίες

Στο 56ο λεπτό υπάρχει αλλαγή στην ομάδα της Ιταλίας. Βγήκε ο Μοντολίβο και μπήκε ο Μότα

Στο 61ο λεπτό τραυματίστηκε ο Μότα. Βγήκε από το παιχνίδι. Με 10 παίκτες συνεχίζει η Ιταλία

Στο 75ο λεπτό αλλαγή για Ισπανία. Ο Τόρες αντικατέστησε τον Φαμπρέγκας

Στο 83ο λεπτό μπαίνει το τρίτο γκολ για την Ισπανία από τον Τόρες

Στο 88ο λεπτό μπαίνει και το τέταρτο γκολ από τον Μάτα.

Λεπτομέρειες από το γήπεδο

Λίγη ώρα πριν τον απόλυτο τελικό έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο ο πρωθυπουργός της Ιταλίας Μάριο Μόντι, για να παρακολουθήσει και εκείνος τον μεγάλο αγώνα. Μαζί του και ο υπουργός Αθλητισμού της Ιταλίας Piero Gnudi.

Γύρω στις 20:30 έφτασαν τα πούλμαν των δύο ομάδων στο γήπεδο.

Πρώτα το πούλμαν της Ισπανίας και μετά της Ιταλίας.

Από τις 19:40 ο κόσμος ξεκίνησε να γεμίζει το γήπεδο.

Όποιος κερδίσει απόψε τα παίρνει όλα. Η Εθνική του Πραντέλι βρίσκεται ένα βήμα πριν από το στόχο. Να κερδίσει δηλαδή το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτι που πριν από λίγες μέρες φάνταζε αδιανόητο.

Στο δρόμο τους οι «θυμωμένοι ταύροι» της Ισπανίας που ευελπιστούν να υπερασπιστούν τον τίτλο και τη φήμη της ομάδας καθώς και τον τρίτο σερί τίτλο της.

Οι Ιταλοί φαίνονται πιο φρέσκοι και αποφασιστικοί ενώ οι Ισπανοί βασίζονται στην τεχνική τους και στους τίτλους που ευελπιστούν να διατηρήσουν.

Το μεγάλο ματς διεξάγεται στο 60000 θέσεων Ολυμπιακό Στάδιο του Κιέβου και διαιτητής είναι ο Πορτογάλος Πέρδο Προένσα.

Οι ενδεκάδες είν��ι:

Ισπανία (Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Αρμπελόα, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο, Τσάβι, Ινιέστα, Σίλβα, Φάμπρεγκας.

Ιταλία (Πραντέλι): Μπουφόν, Αμπάτε, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Μαρκίσιο, Ντε Ρόσι, Μοντολίβο, Κασάνο, Μπαλοτέλι.