Γλυκιά - πικρή νίκη για τον Ολυμπιακό

Κέρδισε την Άρσεναλ. Έχασε στο Ντόρτμουντ

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στον Ολυμπιακό η τελευταία αγωνιστική για τη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στον αγώνα με την Άρσεναλ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης και έκαναν αυτό που έπρεπε: Πήραν τη νίκη κόντρα στους κανονιέρηδες με σκορ 3-1.

Η πρόκριση στους 16 όμως χάθηκε στο Ντόρτμουντ, όπου η Μπορούσια αν και προηγούνταν 2-0 της Μαρσέιγ, μέσα σε λίγα μόλις λεπτά βρέθηκε να χάνει με 2-3, δίνοντας στους Γάλλους το εισιτήριο για την επόμενη φάση.΄Έτσι ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει τώρα στο Europa League.

��

Με τη λήξη του αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού έμειναν στο γήπεδο και περίμεναν την ανακοίνωση του αποτελέσματος του αγώνα Ντόρτμουντ - Μαρσέιγ. Άφωνοι και με την αγωνία ζωγραφισμένη στα πρόσωπά τους, όπως μπορείτε να δείτε και στο βίντεο με το απόσπασμα από την ζωντανή εκπομπή του Mega, οι περισσότεροι από αυτούς είδαν στο ταμπλό του γηπέδου το αποτέλεσμα που τους στέρησε τη συνέχεια στη διοργάνωση.

Το φιλμ του αγώνα

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 2ο λεπτό ο Μιραλάς γύρισε τη μπάλα αλλά ο Μοδέστο από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ και οι αμυντικοί της Άρσεναλ κατάφεραν να διώξουν.

Στο 5 ο Αβραάμ Παπαδόπουλος δέχθηκε κίτρινη κάρτα και αυτό σημαίνει ότι χάνει τον επόμενο αγώνα.

Στο 16 ο Τζιμπουρ βρήκε δίχτυα, γράφοντας το 1-0, το οποίο ξεσήκωσε όλο το γήπεδο, αλλά και τον Βαλβέρε που πετάχτηκε στον αέρα από τον πάγκο του.

Στο 20 ο Φουστέρ πιέζει τον Φαμπιάνσκι, ο οποίος διώχνει λάθος και η μπάλα φτάνει στον Μιραλάς που προσπαθεί να πλασάρει, αλλά δεν τα καταφέρνει. Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είναι και πάλι κοντά στο διπλασιασμό των τερμάτων, όταν ο Μιραλάς γυρίζει στον Τζιμπουρ, αλλά ο Αλγερίνος δεν βρίσκει τη μπάλα. Στη φάση τραυματίζεται ο Φαμπιάνι και στην εστία της Άρσεναλ τοποθετείται ο Μανόνε.

Στο 36 ο Μανόνε κάνει κακή έξοδο και στέλνει τη μπάλα στον Φουστέρ, ο οποίος με ψιλοκρεμαστό πλασέ από τη μέση του πουθενά κάνει το 2-0 και δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι έκαναν ευκαιρίες το γκολ όμως ήρθε για την Άρσεναλ που ανέβασε στροφές και μείωσε στο 57 με τον Μπεναγιούν.

Ένα λεπτό αργότερα στο 58 ο Ολυμπιακός είχε μεγά��η ευκαιρία με τον Μοντέστο, όμως η κεφαλιά του βγήκε άουτ, ενώ στο9 75 ο Μέγιερι έσωσε τον Ολυμπιακό από 2-2.

Ό, τι δεν έκανε ο Μοντέστο στο 58 το έκανε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, στο 88, όταν ο Μανόνε απέκρουσε ωραία κεφαλιά του Μέλμπεργκ, αλλά ο Μοντέστο βρήκε τη μπάλα στην επαναφορά και σφράγισε τη νίκη με 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Μέγιερι, Μανιάτης, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Χολέβας, Αβραάμ, Μαρκάνο, Τοροσίδης, Φουστέρ, Τζιμπούρ, Μιραλάς

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Φαμπιάνσκι, Βερμάλεν, Αντρέ Σάντο��, Σκιλασί, Τζουρού, Φρίμπονγκ, Μπεναγιούν, Κοκελίν, Τσάμπερλειν, Αρσάβιν, Σαμάκ

Διαιτητής: Αλμπέρτο Ουντιάνο Μαγένκο (Ισπανία)