Επική ανατροπή για την Ανόρθωση

Πρόκριση και των δύο κυπριακών ομάδων

Μπορεί μετά την εντός έδρας ήττα με 0-2 από τη Σιμπένικ να βρίσκοντ��ν με το ενάμισι πόδι εκτός του γ’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο η Ανόρθωση κατάφερε να ανατρέψει τα προγνωστικά και να περάσει στην επόμενη φάση. Μέσα στο Μαυροβούνιο νίκησε με 0-2 με τέρματα του Λαμπάν και Ράμος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, έστειλε στο ματς στην παράταση και εκεί με ακόμα ένα τέρμα του Οκκά πήρε την πρόκριση. Στην επόμενη φάση η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει την βέλγικη Σερκλ Μπριζ.

Η άλλη κυπριακή ομάδα που συμμετέχει στην διοργάνωση, ο ΑΠΟΕΛ, είχε ευκολότερο έργο. Είχε επικρατήσει με 3-0 μέσα στη Λιθουανία την Τάουρας Κάουνας με 3-1 και την ξανανίκησε στη μεγαλόνησο με 3-1, παίρνοντας άνετα την πρόκριση με συνολικό σκορ 6-1. Στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ ο ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Γιάμπλονετς από την Τσεχία.