Δευτεραθλήτρια Ευρώπης η Εθνική Εφήβων Πόλο

Ηττήθηκε 13-12 στα πέναλτι από την Ιταλία

Δευτεραθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Εθνική Εφήβων Πόλο στο Ευρωπ��ϊκό Πρωτάθλημα της Στουτγάρδης σε ένα συναρπαστικό αγώνα με την αντίστοιχη της Ιταλίας ο οποίος κρίθηκε στα πέναλτι.

Η Εθνική προσπάθησε με όλες της τις δυνάμεις και φάνηκε να πιστεύει στην κατάκτηση του τροπαίου αλλά τελικά δεν κατάφερε να ανεβεί στο υψηλότερη σκαλί του βάθρου χάνοντας στις «λεπτομέρειες» από την Ιταλία με 13-12 στα πέναλτι ενώ ο κανονικός αγώνας είχε λήξει 7-7 και η παράταση 8-8.

Η Εθνική είχε τη χρυσή ευκαιρία να πάρει το χρυσό μετάλλιο αλλά την «πέταξε» στα σκουπίδια όταν επέτρεψε στην Ιταλία (η οποία έχανε 5-7) να πετύχει δύο σερί τέρματα σε χρόνο λιγότερο του ενός λεπτού πριν λήξει ο αγώνας και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί η Εθνική πάλι έδειξε να κρατάει τη νίκη αλλά οι Ιταλοί ισοφάρισαν μόλις 35’’ πριν τη λήξη στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση και κατακτώντας την πρώτη θέση μετά από 14 εκτελέσεις πέναλτι.