Πρώτος στον όμιλό του ο Ολυμπιακός

Νίκησε 89 - 82 τη Ρόμα για την Ευρωλίγκα

Χωρίς να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Ολ��μπιακός κέρδισε 89 - 82 τη Ρόμα και κατέκτησε την πρωτι�� στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκας, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε... στον Μπουρούση που σημείωσε 11 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με πρωτοστάτη τον Τεόντοσιτς, η ελληνική ομάδα πήρε πάλι το προβάδισμα, ωστόσο, το ματς έγινε ντέρμπι (33 - 31) μετά από τρίποντο του Ντάσιτς και λέι απ του Ντατόμε.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς πήραν τα πάνω τους με 4 στα 5 τρίποντα και ξέφυγε με 45 - 37. Οι αδυναμίες στην άμυνα ήταν ορατές, όμως, η Ρόμα λύγισε και ο Μπουρούσης με ένα από τα πολλά όμορφα καρφώματα της βραδιάς διαμόρφωσε το 64 - 53.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα, η Ρόμα έγινε ξανά απειλητική με ένα σερί 8 - 2. Τότε ανέλαβε δράση ο Σπανούλης και -με 8 συνεχόμενους πόντους- «έγραψε» το 72 - 63. Στα τελευταία λεπτά, Σπανούλης και Νεστέροβιτς έδωσαν τον ρυθμό και εν τέλει την νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22 - 22, 45 - 39, 64 - 53, 89 - 82

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε 83 - 72 την Πρόκομ, ενώ Κίμκι και Ζαλγκιρίς πήγαν στην παράταση (κανονική διάρκεια 81 - 81) με την πρώτη να νικά με 93 - 89.