Μουντιάλ 2018: Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική! Γιβραλτάρ - Ελλάδα 1-4

Πρώτη ανάρτηση: 21:45

Το «εμπόδιο» του Γιβραλτάρ αποδείχθηκε πολύ χαμηλό για την Εθνική, που επιβλήθηκε του αδύναμου αντιπάλου της με 4-1 στο Φάρο-Λούλε της Πορτογαλίας, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Μουντιάλ της Ρωσίας, στον 8ο όμιλο.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1 ως το 44ο λεπτό, μετά τα καταπληκτικά γκολ των Μήτρογλου (10΄) και Γουόκερ(26΄), αλλά μετά το αυτογκόλ του Γουάισμαν στο 44΄ ακολούθησαν ξέσπασε... «καταιγίδα», με τον Φορτούνη να γράφει το 3-1 στο 45΄ και τον Τοροσίδη το 4-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι εκείνος της 7ης Οκτωβρίου στην Κύπρο, ενώ τρεις ημέρες αργότερα η Ελλάδα θα παίξει στο Ταλίν με την Εσθονία.