Γέμισε μετάλλια το σπίτι! Ο ένας αδερφός πήρε το χρυσό και ο άλλος το ασημένιο στο ΙΔΙΟ ΑΘΛΗΜΑ

Οι Βρετανοί αθλητές Άλιστερ και Τζόναθαν Μπράουνλι έκαναν διπλά χαρούμενους τους γονείς τους

Σε οικογενειακή υπόθεση μετέτρεψαν το βάθρο ο Άλιστερ και ο Τζόναθαν Μπράουνλι.

Τα δύο αδέλφια από τη Βρετανία και αθλητές του τριάθλου έγιναν κατέκτησαν χρυσό και ασημένιο μετάλλιο ταυτόχρονα στο ίδιο άθλημα, κάτι που είχαν κάνει και στους αγώνες του Λονδίνου.

Πρώτος έκοψε το νήμα του τερματισμού ο γηραιότερος Άλιστερ με 1:45.01 και ακολούθησε ο μικρός αδερφός με 1:45.07. Την τρίτη θέση πήρε ο Χένρι Σούμαν με χρόνο 1:45.43.

Οι Μπράουνλις είναι μόλις η 12η περίπτωση ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που αδέρφια κατακτούν χρυσό και αργυρό.