Euro 2016:Πρώτη και καλύτερη η Ουαλία, 3-0 τη Ρωσία

Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Β' όμιλο με τριάρα:Πρώτη Ανάρτηση:20/06/2016 21:58

Με τρόπο εντυπωσιακό και με «οδηγό» τον Γκάρεθ Μπέιλ, ολοκλήρωσε η Ουαλία τις υποχρεώσεις της στον Β' όμιλο, καθώς νίκησε στην Τουλούζ 3-0 την απογοητευτική Ρωσία και έτσι στην «παρθενική» της εμφάνιση σε τελικά του EURO προκρίθηκε στην επόμενη φάση ως πρώτη και καλύτερη. Ο Ράμσεϊ στο 11΄, ο Τέιλορ στο 20΄ και ο Μπέιλ στο 67΄ οι σκόρερ της ομάδας του Κρις Κόουλμαν.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι θα μας προσφέρει καλό θέαμα και οι δύο ομάδες κυνήγησαν από νωρίς το γκολ. Η άμυνα της Ρωσίας, όμως, έμοιαζε με παιδική χαρά, κάτι που δεν άργησε να το εκμεταλλευτεί η Ουαλία. Στο 11' ο Αλεν έβγαλε εκπληκτική πάσα στον Ράμσεϊ, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Ακινφέεφ, κάνοντας το 1-0.

Στο 20' ο Τέιλορ γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με διπλή προσπάθεια τη στέλνει στα δίχτυα και ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά από πολύ νωρίς την πρόκριση. Οι παίκτες του Κόουλμαν συνέχιζαν να πιέζουν κι αν ήταν πιο προσεκτικοί θα είχαν πετύχει περισσότερα γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουαλία συνέχισε να πιέζει. Τα πολλά προβλήματα της Ρωσίας στην άμυνα ηταν εμφανή και δεν άργησαν να τα εκμεταλλευτούν οι ποδοσφαιριστές του Κόοουλμαν. Ο Ράμσεϊ έβγαλε στον Μπέιλ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0 και να γίνει, μέχρι στιγμής, ο πρώτος σκόρερ του Euro με τρία γκολ. Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και η Ουαλία πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση.

(Τέιλορ)

Η ταυτότητα του αγώνα:

Γκολ:
11' Ράμσεϊ (Ουαλία), 20' Τέιλορ (Ουαλία), 67' Μπέιλ (Oυαλία)

Κίτρινες: Βόουκς (Oυαλία), Μαμάεφ (Ρωσία)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

Οι συνθέσεις:

Ρωσία (4-2-3-1):
Ακινφέεβ, Σμολνίκοβ, Μπερεζούτσκι (46' Αλεκσέι,Μπερεζούτσκι), Ιγκνασέβιτς, Κομπάροβ, Γκλουσάκοβ, Μαμάεβ, Σιρόκοβ (52' Γκολοβίν), Κοκόριν, Σμολόβ (70' Σαμέντο), Τζιούμπα

Ουαλία (5-3-2): Χένεσι, Γκάντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Άλεν (74' Έντουαρντς), Λέντλεϊ (76' Κινγκ), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Βόουκ Διαβάστε όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο.