Euro 2016:Η Ισλανδία έκανε την έκπληξη και ισοφάρισε με 1-1 την Πορτογαλία

Ο Μπιάρνασον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα-Πρώτη Ανάρτηση:14/06/2016 21:59

Η Ισλανδία έκανε την έκπληξη στην «παρθενική» της παρουσία σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος απέναντι στην Πορτογαλία. Στο φινάλε της 1ης αγωνιστικής των ομίλων (6ος) η ο��άδα του Λάγκερμπακ πήρε πολύτιμο 1-1 από τους Ίβηρες στο «Ζοφρέ Γκισάρ» του Σεντ Ετιέν. Ο Νάνι στο 31΄ άνοιξε το σκορ και στο 50΄ ο Μπιάρνασον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έπαιξαν από την αρχή ανοιχτό ποδόσφαιρο και στο 3΄, μάλιστα, ο Γκ. Σίγκουρτσον έχαασε μεγάλη ευκαιρία για τους Ισλανδούς στο τετ-α-τετ που είχε με τον Πατρίσιο (απόκρουσε ο γκολκίπερ της Πορτογαλίας). Θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι Ισλανδοί αιφνιδίασαν τους Ίβηρες με την αγωνιστική τους συμπεριφορά, μιας και από τα πρώτα λεπτά όχι μόνο δεν έδειξ��ν ότι ήθελαν να... περιμένουν τους αντιπάλους στο μισό γήπεδο και προς την περιοχή τους, αλλά μπήκαν αποφασισμένοι να «χτυπήσουν» στα ίσια το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έπαιξαν από την αρχή ανοιχτό ποδόσφαιρο και στο 3΄, μάλιστα, ο Γκ. Σίγκουρτσον έχαασε μεγάλη ευκαιρία για τους Ισλανδούς στο τετ-α-τετ που είχε με τον Πατρίσιο (απόκρουσε ο γκολκίπερ της Πορτογαλίας). Θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι Ισλανδοί αιφνιδίασαν τους Ίβηρες με την αγωνιστική τους συμπεριφορά, μιας και από τα πρώτα λεπτά όχι μόνο δεν έδειξαν ότι ήθελαν να... περιμένουν τους αντιπάλους στο μισό γήπεδο και προς την περιοχή τους, αλλά μπήκαν αποφασισμένοι να «χτυπήσουν» στα ίσια το παιχνίδι.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος έτσι και το δεύτερο, μόνο που αυτή την φορά η Ισλανδία ήταν πιο αποτελεσματική. Στο 50΄ από τη σέντρα του Γκούντμουντσον ο Βιεϊρίνια δεν κατάφερε να απομακρύνει και με μονοκόματο σουτ ο Μπιάρνασον πέτυχε ένα ιστορικό γκολ για την εθνική ομάδα της χώρας του, στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (1-1).
Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους Πορτογάλους, που προσπάθησαν με κάθε τρόπο για το γκολ της νίκης. Με μαζική άμυνα, αγωνιστική πειθαρχία και έναν εκπληκτικό Χάλντορσον, η Ισλανδία άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε και δικαιολογημένα πανηγύρισαν οι παίκτες της και οι οπαδοί της τον πρώτο βαθμό στην «παρθενική» της εμφάνιση σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία χάθηκε στο 85΄ με την κοντινή κεφαλιά του Ρονάλντο να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Χάλντορσον. Ένα λεπτό μετά ο Φινμπόγκασον λίγο έλλειψε να γίνει φέρει τα πάνω κάτω, αλλά ο Πατρίσιο είπε «όχι» στο βολέ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακο��.