Μεγάλη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν επί της Τσέλσι με 2-1

Προβάδισμα πρόκρισης για τους «Παριζιάνους»

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας της Τσέλσι με 2-1 στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Champions Leauge και αποκτώντας με αυτόν τον τρόπο ένα προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Βέβαια οι «μπλε» με το εκτός έδρας γκολ που πέτυχαν έχουν κι αυτοί αρκετές πιθανότητες και όλα θα κριθούν στον επόμενο αγώνα στο Λονδίνο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Μίκελ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Παρί κυριάρχησε απόλυτα χάνοντας πολλές ευκαιρίες , ενώ το νικητήριο γκολ σκόραρε στο 78’ ο Καβάνι αξιοποιώντας τρομερή ασίστ του Ντι Μαρία.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς, η Μπενφίκα επικράτησε της Ζενίτ με 1-0. Το γκολ πέτυχε ο Ζόνας στις καθυστερήσεις.