Δεύτερη ήττα για τον Ολυμπιακό στο Champions League

Έχασε 2-1 από την Άρσεναλ

Πρώτη ανάρτηση: 28/09/2011, 23:35

Δεύτερη ήττα στο Champions League δέχθηκε την Τετάρτη ο Ολυμπιακός, ο οποίος παρά την πολύ καλή προσπάθεια έχασε τελικά με σκορ 2-1 από την Άρσεναλ του Αρσέν Βεγγέρ.

Ο Βαλβέρδε παρέταξε την ομάδα με καθαρά επιθετικό σχήμα στο Έμιρέιτς και στο 4ο λεπτό βρέθηκε μπροστά σε πολύ καλή ευκαιρία, όταν ο Φέισα βρήκε στο σημείο του πέναλτι τον Φουστέρ, ο οποίος δεν το πίστεψε και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, στο 8ο, ο 17χρονος Τσάμπερλεν έγραψε το 1-0 για τους Λονδρέζους.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση στο 14 όταν σούταρε ο Φουστέρ και η μπάλα έφτασε τελικά στον Τζιμπουρ. Ο Αλγερίνος πλάσαρε, αλλά ο Αρτέτα έβγαλε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή και ο Τζιμπούρ με δεύτερη ενέργεια την έστειλε άουτ.

Η μπάλα όμως τιμωρεί και έτσι στο 20 ο Σάντος διπλασίασε τα γκολ για την Άρσεναλ, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό.

Στο 27, ο Φουστέρ έπιασε κεφαλιά από κόρνερ και μείωσε σε 2-1 βάζοντας και πάλι τους Ερυθρόλευκους στο παιχνίδι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τζιμπουρ από τα πλάγια επισίωξε θεαματική ισοφάριση, αλλά έδιωξε ο Σέζνι.

Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν και στα επόμενα λεπτά και στο 30 ο Μιραλάς πήρε τη μπάλα μετά από σέντρα του Χολέμπας, αλλά την έστειλε μακρια από την εστία.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48 ο Μιραλάς είχε την ευκαιρία, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Σέζνι.

Στο 49 ο Χολέμπας δέχθηκε κίτρινη κάρτα, ενώ στο 50 η Άρσεναλ πάλι με τον πιτσιρικά Τσάμπερλεν βρέθηκε κοντά στο γκολ, όμως ο Κοστάντσο τον ν��κησε στο τετ α τετ.

Στο 65, ο Τοροσίδης πάγωσε το Εμιρέιτς, όταν έφερε τη μπάλα στο αριστερό και έκανε το σουτ το οποίο όμως βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του αμήχανου Σέζνι.

Στο 70 ο Φουστέρ δέχεται κίτρινη κάρτα, ενώ στο 75 ο Αμπντούν παίρνει τη θέση του Μιραλάς και ο Ορμπάζ του Μοντέστο.

Στο 80 ο Ολυμπιακός έκανε και την τρίτη αλλαγή με τον Πάντελιτς να παίρνει τη θέση του Φουστέρ.

Οι ερυθρόλευκοι πίεσαν για την ισοφάριση μέχρι και τις καθυστερήσεις και στο 90 βρέθηκαν πολύ κοντά, όταν ο Μοντέστο πήρε κεφαλιά και ο Αμπντούν έκανε κίνηση, αλλά τον πρόλαβε ο Σέζνι.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός: Κοστάντσο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Φέισα, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Τζιμπού��, Μιραλάς

Άρσεναλ: Τσέζνι, Σονγκ, Μερτεζάκερ, Σανιά, Σάντος, Φρίμπονγκ, Αρτέτα, Ροσίτσκι, Αρσάβιν, Τσάμπερλεϊν, Σαμάκ.